Nowy numer 24/2018 Archiwum

"Ekstremalna pogoda zagrożeniem dla świata"

Minister środowiska Jan Szyszko wskazał w niedzielę na szczycie klimatycznym ONZ w Bonn (COP23) na zagrożenia wynikające z nasilających się ekstremalnych zjawisk pogodowych. Jego zdaniem żaden kraj nie jest w pełni odporny na zmiany klimatu, jednak Polska posiada odpowiednią strategię.

Szef resortu środowiska uczestniczył przed południem w spotkaniu z serii Global Climat Action, poświęconym zmianom klimatu w obszarach przybrzeżnych i morskich.

Szyszko podkreślił, że zagrożeniem są nasilające się ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak huraganowe wiatry, postępujące zasolenie wód gruntowych w obszarach przybrzeżnych czy silniejsze sztormy.

"Należy podkreślić, że Polska posiada i wdraża krajową strategię adaptacji do zmian klimatu, w której strefa wybrzeża została wyodrębniona jako jeden z obszarów szczególnie wrażliwych. Na podstawie przeprowadzonej analizy ryzyka dla tego obszaru zaproponowano odpowiednie do realizacji działania adaptacyjne" - mówił minister.

"Kolejnym ważnym działaniem jest wyznaczanie obszarów chronionych w obszarach przybrzeżnych i morskich, gdzie przyroda będzie mogła zaadaptować się do zmian klimatu. W strefie przybrzeżnej utworzyliśmy dwa parki narodowe - Woliński Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy, obejmujące obszar lądowy oraz pas morza przyległego" - dodał Szyszko.

Z informacji przekazanych przez resort środowiska wynika, że Polska wyznaczyła 44 proc. swoich wód terytorialnych jako obszary chronione. Wskazała również 17 obszarów Natura 2000, z czego 9 wyznaczono jako HELCOM Baltic Sea Protected Areas. Dzięki działaniom Polski Morze Bałtyckie było pierwszym morzem na świecie, dla którego osiągnięto przyjęty w ramach Konwencji o ochronie różnorodności biologicznej cel pokrycia przynajmniej 10 proc. powierzchni mórz obszarami chronionymi.

Szczyt klimatyczny w Bonn rozpoczął się w poniedziałek i potrwa do 17. listopada. W spotkaniu uczestniczy ponad 23 tys. osób z 197 krajów. Jego celem jest osiągnięcie postępu w dyskusji nad zasadami wdrażania porozumienia paryskiego z 2015 roku. Od środy w obradach będą uczestniczyć szefowie rządów i państw, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron.

Obradom COP23 przewodniczy Fidżi, a Niemcy są "organizatorem technicznym" spotkania, zapewniając uczestnikom całą infrastrukturę dawnej stolicy RFN.

Kolejny szczyt klimatyczny ONZ (COP24) ma odbyć się w Katowicach, w grudniu 2018 r. Wtedy ostatecznie przyjęte mają być zasady wdrażania Porozumienia paryskiego.

Porozumienie paryskie podpisane zostało 12 grudnia 2015 r. w stolicy Francji. Celem umowy jest zatrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie.

 

« 1 »

Zobacz także

 • mee...
  12.11.2017 17:44
  Rownie dobrze mozna by powiedziec, ze rzad wyposaza szpitale w najnowoczesniejszy sprzet, a kadry sa na bierzaco z najnowszymi osiagnieciami medycyny...co pozoli zapanowac nad smiercia badz przedluzyc zycie. Przed potopem ludzie zyli 700, a nawet 900 lat po potopie Bog ograniczyl zycie ludzkie do 140...I co, oprocz zywego geroja lenina, ktory zyje wiecznie...nikt do 140 lat nie dozyl. Moze to wszystko przez te atomy...
  doceń 1
 • Jurek
  12.11.2017 17:57
  I jeszcze jedno. Spalamy te węglowodory wypalajac ten tlen z powietrza, a jednak ciągle jest to 21%. Pamiętam informacje sprzed kilku lat. Ponoć w epoce dinozaurów tlenu bylo znacznie wiecej, dlatego mogły mieć takie rozmiary. Nie pamietalem ile wiec chciałem to teraz znaleźć. Po wpisaniu w wyszukiwarce, mu memu zdziwieniu, pierwsze artykuly mówią, ze wg ostatnich badan tlenu bylo w tamtym czasie jednak wyraźnie mniej! Ktoś to fajnie skomentował: "Bo było wtedy zdecydowanie za mało ekologów". Ot i wszystko na ten temat...
  doceń 3
 • mee...
  12.11.2017 18:20
  Bog gdy tworzyl ziemie, a Duch Jego unosil sie nad wodami gdy powstala swiatlosc oddzielil wody od suchego ladu, tworzy niebo ze sloncem, ksiezycem i gwiazdami pod firmamentem...nie do pomyslenia wiec jest zeby Natura, ktora jest pod calkowita kontrola Boga - zbuntowal sie przeciwko Bogu z racji dzialalnosci czlowieka. Natura jest podporzadkowana Bogu to tylko ludziom, ktorzy odeszli od Boga wydaje sie, ze sa anomaliami Natury.
  doceń 1
 • 1
  13.11.2017 06:05
  jak juz sobie pokpilisci to zwroccie uwage na plankton,ktory jest fundamentem zycia na Ziemi.Wzrost temperatury o pol stopnia sprawia,ze zaczyna sie on poruszac i rozmnazac wielokrotnie szybciej co doprowadzi do zatrucia planety i naglego wymierania.Polska jest najwiekszym weglowym trucicielem w Europie i produkuje najwiekszy plaszcz CO²

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama