Nowy numer 42/2020 Archiwum

Abp Hoser: Bez wiary apostolskiej nie ma mowy o Kościele założonym przez Jezusa Chrystusa

Ordynariusz warszawsko-praski przewodniczył mszy św. w parafii. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Siennicy, gdzie rozpoczęło się nawiedzenie peregrynującej po diecezji kopii Jasnogórskiego Wizerunku.

Nawiązując w czasie homilii do 'Wyznania Wiary' abp Hoser przypomniał, że Kościół został zbudowany na świadectwie Apostołów - wybranych uczniów Chrystusa. - W epoce ekumenizmu nie możemy zapominać, że prawdziwość Kościoła opiera się na wyznawaniu wiary apostolskiej a więc otrzymanej przez autentycznych świadków życia, śmierci i Zmartwychwstania Syna Bożego oraz na sukcesji apostolskiej, która polega na tym, że kolejni biskupi i kapłani są wyświęceni poprzez nałożenie rąk - nieprzerwanie przez dwadzieścia wieków począwszy do samych Apostołów - zwrócił uwagę bp warszawsko-praski.

Podkreślił, że inną z ważnych cech autentyczności Kościoła jest również zdrowy kult maryjny. - Matka Boża jest pierwszą i najdoskonalszą uczennicą Chrystusa i Matką Kościoła. Ona nie tylko zrodziła Jezusa a więc tego który założył Kościół, ale również wraz z Apostołami trwała w Wieczerniku na modlitwie oczekując wylania Ducha Świętego - zauważył abp Hoser.

Przypomniał również wiernym, że spoczywa na nich odpowiedzialności za dar wiary. - Każdy ochrzczony i bierzmowany musi na swój sposób uczestniczyć w Apostolstwie Kościoła, a więc być uczniem Jezusa Chrystusa. - Jesteśmy posłani do drugiego człowieka - tego stojącego obok, tego mieszkającego z nami pod jednym dachem czy zasiadającego z nami przy jednym stole - stwierdził abp Hoser zachęcając do refleksji nad kondycją współczesnej rodziny która nazywana jest 'Kościołem Domowym". - Jakie jest nasze apostolstwo jako małżonków, czy jako rodziców? Co widzą patrząc na nas na co dzień nasze dzieci- wzajemną miłość i szacunek, czy coś wręcz przeciwnego? - pytał duchowny.

Zaapelował by w sytuacjach zagubienia szukać wsparcia i pomocy u Najświętszej Maryi Panny. - Ona jest pełna Ducha Świętego. Ona może wyprosić nam Jego moc byśmy byli zwiastunami Dobrej Nowiny w naszych środowiskach życia i pracy - przekonywał abp Hoser.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama