Nowy numer 48/2022 Archiwum

Jeden z najlepszych skoczków świata wystartował w wyborach i...

Odniósł sukces. W związku z tym przerywa przygotowania do sezonu zimowego.

Czeski skoczek narciarski Jakub Janda - zwycięzca Pucharu Świata i Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2005/2006 oraz srebrny i brązowy medalista Mistrzostw Świata na normalnej i dużej skoczni z 2005 r. jeszcze nie zakończył kariery, ale postanowił wystartować w wyborach do czeskiego parlamentu. Sportowiec wystartował z list Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), która w piątkowo-sobotnich wyborach z poparciem 11,3 proc. zajęła drugie miejsce, za centroprawicowym ugrupowaniem ANO. Na Jandę zagłosowało 2265 wyborców, co pozwoliło mu zdobyć mandat parlamentarzysty.

39-letni skoczek jest obecnie w trakcie cyklu przygotowań do zimowej edycji Pucharu Świata i igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. W najbliższych dniach miał wyjechać na zgrupowanie do Obersdorfu, jednak prawdopodobnie zrezygnuje z dalszych treningów. Janda zapowiedział przed wyborami, że jeśli dostanie się do parlamentu, to zakończy sportową karierę, gdyż jego zdaniem niemożliwe jest realizowanie swoich zadań na 100 proc. będąc jednocześnie politykiem i aktywnym sportowcem.

« 1 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się