Nowy numer 28/2018 Archiwum

Cień Budapesztu nad Europą (środkową)

Nieoczekiwanie, Trójmorze buduje się niejako oddolnie.

Wśród europejskich komentatorów panuje opinia, że po niedzielnych wyborach Austria zbliży się do Polski i Węgier. Wybory nad Dunajem wygrał mocno prawicowy Sebastian Kurz. Ludowa Partia Austrii Kurza wejdzie teraz najprawdopodobniej w koalicję z jeszcze bardziej prawicową Wolnościową Partią Austrii. Nowemu rządowi w Wiedniu będzie pewnie bliżej do Warszawy i Budapesztu niż do Brukseli.

Sebastian Kurz zdobył popularność swoim negatywnym stosunkiem do polityki otwartych drzwi dla pozaeuropejskich imigrantów. Ale nie tylko ta kwestia zbliża Kurza do Kaczyńskiego czy Orbana. Trudno sobie wyobrazić aby austriacka prawica przychylnym okiem patrzyła na plan Macrona wielkich transferów pieniężnych z północy Europy (czyli także z Austrii) na południe kontynentu.

Ale wyniki wyborów w Austrii to może być część większego trendu. Za tydzień wybory we Czechach, po których parlament w Pradze mogą zdominować partie uważane za populistyczne i eurosceptyczne. Praga może dołączyć do koalicji Warszawy, Budapesztu i zapewne Wiednia, sprzeciwiającej się zakusom brukselskiej biurokracji na powiększanie swojej władzy. A przynajmniej postara się, aby pomysł relokacji imigrantów pozostał martwy.

Kiedy powstawała koncepcja Trójmorza, miała się ona opierać na projektach infrastrukturalnych i energetycznych. Nieoczekiwanie, kraje tworzące tą grupę zaczyna łączyć coś jeszcze. W kolejnych stolicach władzę zaczynają zdobywać budzący trwogę lewicowo-liberalnych elit. A niejako symboliczny patronat nad Trójmorzem objął znienawidzony przez te elity Donald Trump.

W latach 90-tych pojawiła się inicjatywa Hexagonale, skupiająca Austrię, Czechosłowację, Jugosławię, Polskę, Wegry i Włochy. Inicjatywa ta miała m.in. zapobiec dominacji Niemiec w Europie. Teraz, kiedy Włochy mogą stać się kolejnym krajem, w którym będzie rządzić eurosceptyczna koalicja, inicjatywa ta może odżyć. Koalicja Włoch i Trójmorza może być poważną przeciwwagą dla pomysłów budowania lewicowo-liberalnego superpaństwa europejskiego, forsowanego właśnie przez Berlin.

« 1 »
oceń artykuł
 • Spoko
  17.10.2017 21:57
  "Trójmorze – międzynarodowa inicjatywa gospodarczo-polityczna skupiająca 12 państw Europy położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. W skład grupy wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry." - nie licząc państw nadbałtyckich, to reszta jak nic nowe Austro-Węgry. :)
  doceń 2
 • Gość
  17.10.2017 23:51
  I oby tak było jak pisze Autor.
  doceń 5
 • passenger
  18.10.2017 18:48
  Trojmorze jest populistyczną bajką opowiadaną przez partie populistyczne (jak sam autor je określił). W rzeczywistości jaką realną korzyść niesie ten projekt? Dla ludzi a nie dla polityków?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji