GN 24/2018 Archiwum

Stany Zjednoczone występują z UNESCO

Departament Stanu USA oświadczył w czwartek, że Stany Zjednoczone występują z UNESCO, czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury. Szefowa UNESCO Irina Bokowa wyraziła ubolewanie z powodu tej decyzji i nazwała ten krok stratą dla ONZ.

Decyzja USA wejdzie w życie 31 grudnia.

"Nie była to łatwa decyzja; odzwierciedla ona obawy Stanów Zjednoczonych w związku z rosnącymi należnościami UNESCO, potrzebą elementarnej reformy organizacji i utrzymującymi się antyizraelskimi uprzedzeniami" - poinformował amerykański resort dyplomacji podkreślając, że USA będą starały się "angażować w charakterze nieczłonkowskiego państwa obserwatora w celu wniesienia (do organizacji - PAP) amerykańskich poglądów, punktu widzenia i opinii".

"Po otrzymaniu oficjalnego powiadomienia od sekretarza stanu USA Rexa Tillersona, jako dyrektor generalna UNESCO chciałabym wyrazić głębokie ubolewanie z powodu decyzji USA (...)" - oświadczyła Bokowa. Dodała, że krok podjęty przez USA stanowi stratę dla multilateralizmu i dla wspólnoty ONZ.

USA wstrzymały finansowanie UNESCO po przyjęciu do tej organizacji Palestyny. UNESCO to pierwszą oenzetowska agenda, która przyznała Palestyńczykom pełne członkostwo w październiku 2011 roku. Jeszcze przed przyjęciem Palestyny do organizacji USA groziły UNESCO zawieszeniem finansowania. Waszyngton wpłacał do kasy UNESCO 80 mln dolarów rocznie, czyli 22 proc. jej budżetu.

Prawodawstwo z lat 90. zakazuje Stanom Zjednoczonym finansowania każdej instytucji ONZ, przyznającej pełne członkostwo jakiemukolwiek podmiotowi, który nie dysponuje "uznawanymi międzynarodowo atrybutami" państwowości.

« 1 »

Zobacz także

 • parasol
  13.10.2017 08:25
  No i słusznie, bo i po cóż komuś ta fasadowa organizacja. Jesienią 2016 roku w UNESCO przegłosowano rezolucję 40COM 7A.13, zatytułowaną “Old City of Jerusalem and its Walls", która ignoruje związki judaizmu i chrześcijaństwa ze Wzgórzem Świątynnym w Jerozolimie, za to nazywa to miejsce islamskim miejscem kultu. Tak jakby poza islamem nigdy judaizmu ani chrześcijaństwa tam nie było. Izrael zaprotestował. Watykan nie. Kiedyś organizacje typu UNESCO, WHO miały sens i robiły dobre rzeczy, obecnie dryfują w stronę kontrowersyjnych ideologii.
  doceń 17
 • slusznie
  13.10.2017 08:41
  słuszny i zbawienny krok USA. Następny krok to stopniowe zrywanie stosunków dyplomatycznych z krajami należącymi do osi zła, powiększanie sil na flance i absolutne embargo na ropę i gaz
  doceń 8
 • Bez kompleksów
  13.10.2017 09:42
  Brawo!
  doceń 7

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama