Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Wiceminister Jaki zaprezentował projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Zwroty w naturze będą zakazane

Dzisiaj są możliwe zwroty w naturze. My proponujemy, aby zwroty w naturze były zakazane jako zasada - powiedział w środę wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki prezentując projekt ustawy reprywatyzacyjnej.

Wiceminister Jaki wraz z prof. Kamilem Zaradkiewiczem podczas konferencji prasowej zaprezentowali główne założenia projektu.

Jaki poinformował m.in., że w myśl ustawy planowany jest rok na składanie roszczeń. "Dzisiaj roszczenia są bezterminowe. To oznacza, że również za 50 lat może się cudowanie odnaleźć rodzina w Argentynie lub testament może być znaleziony na strychu, jak to się działo, i trzeba będzie zwrócić jakiś żłobek albo przedszkole, bo ktoś się cudownie odnajdzie" - wskazał wiceminister.

"Dlatego proponujemy uczciwą zasadę: jeden rok na składanie wszystkich roszczeń, potem roszczenia automatycznie wygasają" - podkreślił Jaki. Dodał, że pozwoli to "rozwiązać problem raz na zawsze".

Dzięki takiemu rozwiązaniu - jak wyjaśnił - "po roku państwo w końcu będzie wiedziało, jaka jest skala roszczeń". "Do tej pory nie udało się przyjąć żadnej ustawy reprywatyzacyjnej dlatego, że nikt nie miał pomysłu na to oraz wiedzy, jaka może być tak naprawdę skala roszczeń, nikt tego nie potrafił precyzyjnie obliczyć" - powiedział.

"My mówimy dobrze, rok składajcie wszystko i wtedy będziemy wiedzieli, na czym państwo stoi. Co istotne, w rok zamkniemy ten problem" - podkreślił Jaki.

« 1 »

Zobacz także

 • Szary obywatel
  11.10.2017 22:30
  Wąska grupa cwaniaków z PO odebrała już swoje a obywatele spadkobiercy, którzy od lat walczą o odszkodowanie dostaną ochłap 20 %. To jest DRUGI DEKRET BIERUTA
 • Mateo
  12.10.2017 08:56
  To do czego nie posunął się Bierut - załatwi "prawicowy" PiS? Majątki zagrabione przez polskich bolszewików z POGWAŁCENIEM dekretu Bieruta teraz mają zostać przyklepane na rzecz państwa, w dodatku z "zadośćuczynieniem" zamiast odszkodowaniem. PRL bis:(
  doceń 1
 • Mateo
  12.10.2017 09:02
  art. 21 ust. 1 Konstytucji - Rzeczpospolita Polska chroni własność i prawo dziedziczenia. art. 21 ust. 2 Konstytucji - Wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem. art. 64 ust. 1 Konstytucji - Każdy ma prawo do własności, innych praw majątkowych oraz prawo dziedziczenia. art. 64 ust. 2 Konstytucji - Własność, inne prawa majątkowe oraz prawo dziedziczenia podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej. art. 64 ust. 3 Konstytucji - Własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama