Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ile warta jest polska marka?

Firma doradcza Brand Finance opublikowała raport o wartości marek poszczególnych krajów świata. Jak wypadła w nim Polska?

Od niedawna, bo od dwóch lat, Brand Finance przygotowuje raporty na temat wartości marek poszczególnych państw. Analitycy tej firmy doradczej starają się ocenić szereg czynników wpływających na postrzeganie danego kraju. Nie tylko czynników czysto ekonomicznych, jak PKB, stabilność finansów, rozwój infrastruktury czy otwartość na zagraniczne inwestycje, ale i społecznych, jak poziom korupcji, jakość życia czy wykształcenie pracowników.

Wartość marki naszego kraju, w porównaniu do zeszłorocznego rankingu, zyskała 11 proc. Nie jest to dużo, zważywszy na fakt, że wartość marki Hiszpanii wzrosła o 46 proc., a Islandii o ponad 80 proc. Zbyt powolny wzrost zaowocował naszym spadkiem w rankingu światowych marek z miejsca 21 na 23. Wyprzedziły nas takie kraje jak Arabia Saudyjska, Rosja czy Meksyk.

Jak podkreślają Analitycy Brand Finance wzrost siły marki naszego kraju wynika przede wszystkim z szybkiego wzrostu gospodarczego i przyjaznego otoczenia dla małych i średnich firm. Na naszą niekorzyść działa jednak duża emigracja wysoko wykształconych pracowników z naszego kraju.

Liderem rankingu Brand Finance pozostają Stany Zjednoczone, choć ich wzrost jest niewielki. Wartość marki Chin, drugich w rankingu, jest dwa razy mniejszy niż marki amerykańskiej. Pozostałe kraje pozostają daleko w tyle. Ranking też pokazuje zmiany geografii gospodarczej świata. W pierwszej dziesiątce Azja ma już tyle samo krajów co Europa. A zmiany w wartości marek poszczególnych krajów pokazują, że te proporcje mogą dalej się zmieniać na niekorzyść naszej części świata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy Wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka