Nowy numer 42/2019 Archiwum

Znowu fale

Trzy niezależne laboratoria poinformowały, że zarejestrowały potężną falę grawitacyjną.

To pierwsza detekcja tego zjawiska przez kilka urządzeń równocześnie. Dzięki temu możliwe jest dokładne określenie źródła jej powstania. A to z kolei otwiera zupełnie nowy rozdział w astrofizyce. Tym razem źródłem fali była kolizja dwóch czarnych dziur.

Fala grawitacyjna to efekt nagłej zmiany prędkości obiektów obdarzonych dużą masą. Takich jak na przykład czarne dziury czy gwiazdy neutronowe. Fale przestrzeni nie przypominają niczego, co jesteśmy w stanie zaobserwować okiem. Bo jak wyobrazić sobie falowanie przestrzeni? Potrafimy jednak budować niezwykle czułe urządzenia, które je wykrywają. Sporo mamy jeszcze do zrobienia, bo choć wszechświat jest wypełniony tymi falami bez wyjątku, nam udało się dotychczas odkryć tylko cztery takie przypadki. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji