Nowy numer 28/2018 Archiwum

Papież: Kościół za późno zajął się sprawą pedofilii

Papież Franciszek powiedział w czwartek, że Kościół zbyt późno zajął się sprawą pedofilii w swoich szeregach. W przemówieniu do członków Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich mówił, że sumienia uśpiła praktyka przenoszenia sprawców takich czynów.

W czasie audiencji w Watykanie w związku z posiedzeniem komisji papież oświadczył: W sprawie pedofilii "świadomość Kościoła nadeszła trochę późno; a kiedy to się dzieje, środki rozwiązania problemu też przychodzą późno".

"Jestem świadom trudności, ale taka jest rzeczywistość i ja mówię tak: spóźniliśmy się" - ocenił Franciszek. "Być może stara praktyka przenoszenia ludzi, by nie stawić czoła problemowi, uśpiła trochę sumienia" - przyznał papież zwracając się do Komisji, którą powołał w 2014 roku.

Franciszek oświadczył: "Skandal wykorzystywania seksualnego to straszliwy upadek dla całej ludzkości, który dotyka tyle dzieci, ludzi młodych i bezbronnych we wszystkich krajach i społeczeństwach".

"Dla Kościoła było to bardzo bolesne doświadczenie. Odczuwamy wstyd za nadużycia popełnione przez wyświęconych kapłanów, którzy powinni być bardziej godni zaufania" - stwierdził papież.

Wyrażając "głęboki ból" z powodu skandalu Franciszek dodał: "Wykorzystywanie seksualne jest straszliwym grzechem, całkowicie sprzecznym z tym, czego nauczają Chrystus i Kościół".

Przy tym zaznaczył, że "ten, kto został skazany za wykorzystywanie seksualne nieletnich może zwrócić się do papieża o ułaskawienie". "Ale - jak zastrzegł - ja nigdy nie podpisałem takiego aktu i nigdy nie podpiszę". "Mam nadzieję, że jest to jasne" - podkreślił Franciszek.

Watykaniści odnotowują, że papież uczynił też "mea culpa" przyznając, że na początku swego pontyfikatu w jednym tylko przypadku, dotyczącym księdza z Cremony na północy Włoch, zdecydował się na "bardziej pobłażliwy" krok niż usunięcie ze stanu kapłańskiego. "Ale po dwóch latach on znów to zrobił" - ujawnił. Franciszek wyznał, że to doświadczenie dało mu nauczkę. "Nigdy więcej tego potem nie zrobiłem" - zapewnił.

Papież wyraził przekonanie, że powołana przez niego komisja, którą kieruje arcybiskup dotkniętego skandalem pedofilii Bostonu kardynał Sean Patrick O'Malley pracuje ciężko, by ujawnić problem i stawić mu czoło.

Ale praca ta, jak wskazał Franciszek, nie dotyczy tylko komisji, ale "całej Stolicy Apostolskiej", począwszy od Kongregacji Nauki Wiary, zajmującej się takimi przypadkami.

"Problem jest bardzo poważny" i są tacy, którzy "nie uświadomili sobie" powagi tej sytuacji - przyznał papież. Mówił o licznych, długo trwających postępowaniach kanonicznych toczących się w Watykanie i składanych odwołaniach od wyroku.

"Zdecydowałem zrównoważyć tę sytuację i postanawiam, że także jeden czyn wykorzystania nieletniego, jeśli udowodniony, to jest wystarczający, by nie przyjmować odwołania" od wyroku - ogłosił Franciszek. Jak stwierdził, wyrok "jest definitywny, jeśli są dowody".

Wyjaśnił dalej: "Dlaczego? Po prostu dlatego, że osoba, która to robi, mężczyzna czy kobieta, jest chora. To jest choroba. Dzisiaj mówi, że żałuje, przebaczamy mu, ale po dwóch latach znowu to się powtarza". "Musimy uświadomić sobie, że to jest choroba" - argumentował papież.

Franciszek wyraził wdzięczność członkom komisji. "Bez was nie byłoby możliwe zrobienie tego wszystkiego, co zrobiliśmy w Kurii i musimy robić dalej" - oznajmił. W Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich zasiada m.in. była premier i była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.

« 1 »

Zobacz także

 • DNA
  22.09.2017 09:58
  . Usuwacie jak leci, nawet uzasadnioną krytykę....że źle się dzieje w Watykanie w sprawie obrony wiary i Kościoła.

  Od moderatora
  Naprawdę nie wie Pan o czym mówi. Mogę przytoczyć Panu co napisano w postach wyżej. Chce Pan? I na dodatek, jak wynika z tego co napisano w drugim, pisał je ten sam człowiek.
  doceń 2
 • DNA
  22.09.2017 12:23
  To proszę odpowiedzieć na pytanie czy krytyka działań papieża czy Watykanu jest na tych łamach dozwolona czy nie i wtedy sprawa będzie jasna. Proszę się nie zasłaniać bluzgami, których usuwanie jest zrozumiałe. Ja piszę o krytycznych i kulturalnych wypowiedziach, a nie bluzgach, jak Pan to nazwał. A może w ogóle trzeba zerwać z komentarzami i będzie spokój, bo decyzje moderatora nie zawsze są sprawiedliwe.Poza tym powinny być ślady po usuniętych komentarzach, gdyż tak to wygląda jakby w ogóle ich nie było. Proszę nie odpowiadać na mój post, tylko przyjąć go do wiadomości.
  doceń 5
 • gut
  22.09.2017 18:01
  Jak widać - nawet - Św. Jan Paweł II i papież Senior mieli swoje grzechy...w tym względzie...
  doceń 1
 • Marek Lisiński
  22.09.2017 19:31
  Dlaczego Franciszek nazywa zbrodnie na dzieciach w kategorii grzechu. Z grzechu się wyspowiada, otrzymuje się rozgrzeszenie i nie ponosi kary. Pedofilia to przestępstwo i zasługuje na surową karę Franciszek "straszliwym grzechem, całkowicie sprzecznym z nauczaniem Chrystusa i Kościoła” Fundacja " Nie lękajcie się"
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama