Nowy numer 17/2024 Archiwum

Historyczny pojedynek

1 września Sąd Najwyższy w Nairobi unieważnił wynik sierpniowych wyborów prezydenckich w Kenii. Kolejne odbędą się 17 października. Decyzja sądu to precedens w historii krajów Afryki i czwarty taki przypadek w skali globalnej.

Przed Kenią coś podobnego miało miejsce na Ukrainie (2004), Malediwach (2013) i w Austrii (2016). Teraz Afryka zdaje swój egzamin z demokracji i praworządności. Nie jest to łatwa lekcja. Od czasu odzyskania przez kraje Afryki niepodległości, etniczne podziały stały się motorem powtarzających się konfliktów wewnętrznych i prywatnych wojen o władzę. Wystarczy wspomnieć tragedię z Rwandy w roku 1994, wojny w Kongu, Republice Środkowoafrykańskiej czy obecną katastrofalną sytuację w Sudanie Południowym, skąd uciekło już ponad milion osób. Nie bez emocji przebiegały też zeszłoroczne wybory w sąsiadującej z Kenią Ugandzie, która ma tego samego prezydenta od 30 lat.

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Krzysztof Błażyca

Z redakcją „Gościa" związany od roku 2006 r. Religioznawca, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor książek „Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (zbiór reportaży z Tanzanii, Kenii, Zambii, Nigerii i Ugandy) oraz reportażu „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy", za który otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017 w kategorii książka podróżnicza roku oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą książkę roku 2017 o tematyce afrykanistycznej w kategorii publikacji popularno-naukowej. Autor wystaw fotograficznych ukazujących życie codzienne w krajach Afryki. Publikacje w „Misyjnych drogach", „Poznaj Świat", „Catholic Mirror" (Kenia), „Magazynie Familia", „Warto", „W drodze", „Almanachu Prowincjonalnym", „Tygodniku Powszechnym". Związany z organizacjami pomocowymi w Ugandzie i Kenii. Motto: „Pokochajcie Afrykę!" (kard Charles Lavigerie).

Kontakt:
krzysztof.blazyca@gosc.pl
Więcej artykułów Krzysztofa Błażycy