Nowy numer 41/2019 Archiwum

Zalewska: Niż demograficzny wpływa na liczbę etatów w szkołach

"Niż demograficzny, a nie reforma edukacji spowodował, że co piąty nauczyciel nie miał pełnego etatu i łączy pracę w kilku szkołach" - powiedziała we wtorek wieczorem w Krynicy minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Szefowa resortu edukacji była gościem jednego z paneli Forum Ekonomicznego w Krynicy.

"Niż demograficzny spowodował, że co piąty nauczyciel nie ma pełnego etatu i łączy pracę w kilku szkołach" - powiedziała Zalewska. Zaznaczyła, że problem dotyczy co trzeciego nauczyciela gimnazjum. Podkreśliła jednak, że nie jest to efekt reformy edukacji.

Zapowiedziała, że ministerstwo będzie monitorować ten problem, dodając, że być może rząd będzie musiał wesprzeć finansowo samorządy w mniejszych gminach.

Zalewska podkreśliła, że gimnazja były wymyślone jako placówki, które mają stabilizować zatrudnienie. "Wyliczono, że średnio w gimnazjum musi być 450 uczniów. Średnio było 150 osób, o 33 proc. spadła liczba uczniów w gimnazjum" - dodała.

Nie zgodziła się ze stwierdzeniem, że reforma szkolnictwa nie była przygotowana. "Reforma została wymyślona, zaprojektowana długo przed wyborami" - mówiła. "Kilka miesięcy funkcjonowania w ministerstwie edukacji spowodowała, że rzeczywiście mogliśmy przełożyć wszystkie debaty i konsultacje () na prawo oświatowe" - dodała.

Jak zaznaczyła, chciałaby być partnerem dla samorządów w kwestii reformy edukacji. "Wielkie podziękowania dla samorządowców za to, że do 21 marca podjęły uchwały o przekształceniu sieci. I rzeczywiście reforma zwyczajnie się zadziała" - mówiła.

"Będziemy razem z wami wdrażać reformę edukacji, razem z wami liczyć, wspierać w tym działaniu" - zapewniła samorządowców szefowa resortu edukacji.

Minister zwróciła uwagę, że starała się dotrzymać wszelkich terminów związanych z reformą edukacji. "Kiedy mówiłam, że w połowie września będzie prawo oświatowe, 16 września ogłosiłam prawo oświatowe. Kiedy mówiłam, że do połowy lutego będzie podpisana podstawa programowa, 14 lutego podpisałam podstawę programową" - oświadczyła.

Zaznaczyła, że ministerstwo troszczy się o nauczyciela. "Chcemy, żeby był zaopiekowany w momencie, kiedy udaje się na urlop dla podratowania zdrowia. Będzie musiał dostać na to zgodę medycyny pracy. Medycyna pracy zadba o niego, aby wracał pełen sił i mógł w systemie funkcjonować" - powiedziała minister.

Zapowiedziała m.in., że ministerstwo zwiększy liczbę pedagogów w szkole. "Pedagog jest w tej chwili w co drugiej szkole. Chcemy do 2019 wyszkolić tylu pedagogów, żebyście mieli opłaconego pedagoga w każdej szkole" - mówiła do samorządowców Zalewska.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

 • Czytelnik
  06.09.2017 08:33
  Głównym celem systemu edukacji jest przygotowanie następnych pokoleń do życia i pracy - czyli ich wykształcenie i wychowanie, a nie zapewnienie miejsc pracy dla nauczycieli.
  Na przeprowadzanie reform w tym obszarze problem niedoboru etatów nauczycieli nie powinno mieć żadnego wpływu. Tym zajmuje się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
 • Scott
  06.09.2017 08:52
  Sytuacja demograficzna w Polsce za czasów rządu PO-PSL wspomaganego w zgodzie przez Bronia była katastrofalna jak w Japonii. Tylko że Japonia ma tego świadomość, u nas udało się wmówić niektórym że jest jakaś zielona wyspa i nie ma się czym martwić bo mamy fajnie. Propaganda niesamowita, ba niektórzy do dziś wierzą że było lepiej.
  doceń 0
 • Gość
  06.09.2017 10:26
  Min. Zalewska powiedziała, że nauczyciele nie stracą pracy z tym, że kiedy to mówiła to nie wiedziała, że jest niż. Teraz już wie. Ona była przekonana, że niżu nie będzie. Tak po prawdzie, to jak ten niż mógł się pojawić - zgroza.
  doceń 9
 • Gość
  06.09.2017 11:39
  Do pewnego stopnia rozwiązaniem problemu - i to korzystnym dla uczniów - może być zmniejszanie ilości uczniów w klasie (przy okazji powstaje "bufor" na wypadek pojawienia się wyżu). W mniejszej klasie daje się rzeczywiście nawiązać osobową relację z uczniami podczas lekcji, zaangażować ich personalnie do współpracy, stworzyć grupę - co jest niemożliwe w klasach licznych.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL