Nowy numer 3/2019 Archiwum

Piękni dwudziestoletni, dzielni chłopcy, męczennicy

"Poznańska Piątka" - film o niezwykłej historii wychowanków oratorium im. św. Jana Bosko.

24 sierpnia minie 75. rocznica męczeńskiej śmierci Piątki Poznańskiej. Pięciu chłopaków, którzy mieli po 20 lat: Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Edward Klinik i Jarogniew Wojciechowski. Warto poznać ich historię. Krótki film dokumentalny "Poznańska Piątka" opowiada właśnie o ich życiu.

Byli związani z Oratorium przy ulicy Wronieckiej 9 w Poznaniu. Tam poznali salezjanów i postać św. Jana Bosko. Różnili się między sobą, ale dla każdego z nich hasło: "Bóg, Honor, Ojczyzna" było bardzo bliskie. Oratorium stało się dla nich drugim domem, angażowali się w jego życie. 

Byli związani z konspiracją podczas wojny. Aresztowani przez gestapo, przebywali w kilku różnych więzieniach. Nigdy nie stracili wiary i humoru. Więzienie zmieniło ich, przeżyli głębokie nawrócenie. Widoczne to jest w ich pięknych listach do najbliższych. Wierzyli, że cokolwiek ich spotyka ma głębszy sens. 

24 sierpnia 1942 zostali zgilotynowani w Dreźnie. 13 czerwca 1999 roku Jan Paweł II ogłosił ich błogosławionymi. 

Bardzo polecam. Ich historia jest niezwykła.

Poznańska Piątka
EmausTV

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy