GN 14/2020 Archiwum

Papież na grobach prekursorów posoborowego Kościoła

Ojciec Święty złożył we wtorek krótką, zaledwie kilkugodzinną wizytę w północnych Włoszech.

Ojciec Święty złożył we wtorek krótką, zaledwie kilkugodzinną wizytę w północnych Włoszech. Była to swoista pielgrzymka na groby dwóch kapłanów, którzy byli prekursorami posoborowego Kościoła, choć w swoich czasach budzili wiele kontrowersji.

Ks. Primo Mazzolari żył w latach 1890 – 1959. Był zwolennikiem Kościoła ubogich, pacyfizmu, pluralizmu i dialogu z niekatolikami. Spotkał się z niezrozumieniem władz duchownych, które ostatecznie zakazały mu wypowiadać się publicznie w kwestiach socjalnych.

Z kolei ks. Lorenzo Milani żył w latach 1923 - 67. Pochodził z agnostycznej, na wpół żydowskiej rodziny. Młode lata przeżywał w środowisku florenckiej cyganerii. W wieku 19 lat pod wpływem lektury starego Mszału przeżył gwałtowne nawrócenie. Zaczął się interesować liturgią, a rok później wstąpił do seminarium duchownego. Jako duszpasterz pracował wśród biednych toskańskich górali w Barbianie. Utworzył tam szkołę, w której propagował nowe modele wychowawcze. Ze względu na swe radykalne poglądy społeczne był kojarzony z komunistami, choć sam nim nie był.

« 1 »

Polecamy

 • man
  20.06.2017 16:46
  Zaskakujące. Tytuł tego niusa sam mówi, że Kościół posoborowy jest jakiś inny od wcześniejszego Kościoła.
  doceń 22
 • Gość
  20.06.2017 16:52
  Kościół posoborowy winien się nawrócić na Kosciół założony przez Pana Jezusa, czyli taki, jaki był do soboru watykańskiego 2. Kościołowi posoborowemu bliżej jest do jednego z odłamow protestanckich, niz do Koscioła Katolickiego .
  doceń 24
 • Stanisław_Miłosz
  21.06.2017 00:05
  Spokojnie:
  https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,30672,kard-betori-nie-bedzie-procesu-beatyfikacyjnego-ks-milaniego.html
  Znaczy: Po moim trupie. Ale czy ktoś ma zamiar beatyfikować? Sama wizyta na grobach "prekursorów" jeszcze nie uprawnia do takiego przypuszczenia.
  doceń 1
 • Krzysztof
  21.06.2017 06:42
  Kościół posoborowy... Nareszcie powiedziano to wprost. Banda modernistow okupujaca Rzym Kościołem Katolickim oczywiście nie jest.
  doceń 7

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama