Nowy numer 38/2021 Archiwum

Bp Fellay: Księża Bractwa św. Piusa X są święceni ważnie i zgodnie z normami

Nasi księża są święceni nie tylko ważnie, ale także zgodnie z obowiązującymi normami – powiedział w wywiadzie dla portalu Rorate Coeli przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Pomimo, że Benedykt XVI zdjął w 2009 roku z 4 biskupów karę ekskomuniki, lefebryści nie mają do tej pory uregulowanego statusu kanonicznego w Kościele.

Jak podaje portal Rorate Coeli bp Fellay powiedział:
"W minionym roku otrzymałem list z Rzymu, w którym mowa jest o tym, że możemy swobodnie święcić naszych księży, bez pozwolenia ordynariusza lokalnego. Zatem jeśli mogę swobodnie święcić księży, oznacza to, że święcenie jest nie tylko uznane za ważne, ale także zgodne z normami. To kolejny krok ku akceptacji tego, że jesteśmy 'normalnymi katolikami'." 

Jest to kolejny przejaw życzliwości Stolicy Apostolskiej wobec księży należących do Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. 21 listopada ub. roku Watykan upoważnił kapłanów należących do tego instytutu, by mogli ważnie spowiadać wiernych, zaś 4 kwietnia b.r. określił warunki na jakich może być zawierany sakrament małżeństwa z osobami związanymi z lefebrystami.

Zarówno odpowiedzialna za relacje z tą grupą wiernych Papieska Komisja „Ecclesia Dei” jak i kierownictwo Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X wyrażały nadzieję na rychłe uregulowanie statusu kanonicznego tej grupy w Kościele.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze