Nowy numer 21/2018 Archiwum

Czy mamy wstydzić się za Polskę?

Gdyby wielcy tego świata usłyszeli na tych swoich salonach, że większość Polaków naprawdę uważa Maryję za Królową Polski, pękliby ze śmiechu. Ale co z tego?

Są kraje, w których Polaków ceni się umiarkowanie. Nie jesteśmy na przykład pupilami Francuzów, bo nie tylko „tracimy okazje, żeby siedzieć cicho”, ale w ogóle jesteśmy jacyś tacy… Niemcy też nas specjalnie nie lubią, a i Czesi nie bardzo. Rosjanie no to już w ogóle, a ostatnio Brytyjczycy też nieszczególnie. Nie mają o nas dobrego zdania liczne narody, ale co z tego? Czy mamy się zmieniać pod ich dyktando?

To normalne, że narody zazwyczaj nawzajem się średnio lubią, a jeśli dziś jest inaczej, to jutro się to zmieni. Głupi byłby ten naród, który chciałby dostosowywać się do opinii innych po to, żeby go lubili, doceniali i głaskali jak psa legawca. Bo też taka jest natura tego doceniania przez innych, nie tylko gdy chodzi o nacje, ale i poszczególnych ludzi: często lubią cię tylko dlatego, że grzecznie przybiegasz do nogi i liżesz ich po rękach. Wtedy jesteś dobry, wtedy będą cię chwalić… i lekceważyć. Dokładnie tak, jak robili to do niedawna na szczytach UE. „Dobra Polska, dobra Polska” – rozlegało się, bo Polska nie robiła problemów wielkim tego świata. Nie byliśmy „krajem kłopotem”, jak to pojękują nasi „otwarci” europsłowie. Polska szła „w dobrym kierunku”, gdy jej władze próbowały otwierać się na związki partnerskie i gendery, i wprowadzać „cywilizowane standardy” (seks)edukacyjne.

Wtedy było dobrze, o tak. A teraz podobno mamy się Polski wstydzić, bo oni tam gdzieś się na nas zawiedli.

Ale jakie to ma znaczenie? Wartości narodów i ludzi nie mierzy się opinią innych narodów i ludzi, tylko Boga. To jest jedyny miernik, na jaki człowiek powinien zwracać uwagę. Powinniśmy indywidualnie i społecznie podobać się Bogu – wszystko inne jest nic niewarte. Ludzkie upodobania są jak dym – wydają się ogarniać wszystko, ale wystarczy lekki powiew, a już ich nie ma.

Jezus mówi o tym wprost: „To bowiem, co za wielkie uchodzi między ludźmi, obrzydliwością jest w oczach Bożych” (Łk 16,15b).

Co o Polakach sądzi Bóg? Cóż, zależy o którym Polaku, bo – jak przekonał się św. Piotr w Cezarei – Bóg nie ma względu na osoby i w każdym narodzie miły jest Mu ten, kto się Go boi i postępuje sprawiedliwie. Jednak nie jest bez znaczenia, ilu jest tych sprawiedliwych na metr kwadratowy, o czym świadczy marny los Sodomy i Gomory.

Sodomici i Gomorejczycy z pewnością mieli Abrahama i jego ludzi za frajerów i głupków, bo ci, jako społeczność, nie uznawali za normę wynaturzeń, które w Sodomie i Gomorze za normę uchodziły. Pytanie więc, czy warto dostosowywać się do opinii innych, nawet jeśli mają wysoki standard życia i świetnie się bawią?

„Polskę szczególnie umiłowałem” – powiedział Jezus Faustynie. Czy to nie jest wystarczający powód, żeby nie mieć kompleksów wobec innych? Pewnie, że Bóg nie miłuje Polaków za to, że są tacy świetni, bo nie są (i nieraz u Faustyny też o tym można przeczytać). W ogóle Bóg nie miłuje nas „za coś”. On nas po prostu miłuje. Mamy wartość Krwi Jezusa, którą On nas odkupił. Bóg rozpoznaje w nas swoje dzieci.

To jest dopiero wyróżnienie. Wyróżnieniem są nie nasze zasługi, ale gotowość przyjęcia zasług Zbawiciela. Wyróżnieniem jest nie to, czym się posługujemy, ale decyzja posłuszeństwa Bogu.

Co z tego, że świat takich rzeczy nie rozumie? Gdyby na przykład wielcy tego świata usłyszeli na tych swoich salonach, że większość Polaków naprawdę uważa Maryję za Królową Polski, pękliby ze śmiechu. I co, mamy się wstydzić tego, że tamci nie rozumieją prawdziwych wartości?

Oby i oni kiedyś zrozumieli to, co naprawdę ważne. Ale nie ułatwi im tego nasz wstyd, że nie jesteśmy tacy, jak oni.

Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami. I za nimi.

« 1 »
oceń artykuł
 • passenger
  04.05.2017 15:44
  Ja nie wstydzę się za Polskę. Jestem dumny z Polski i z Polaków. Za to wstydzę się za rządy PiS, który widzi Polskę jako kraj "w ruinie". Ale być może dla Redaktora Kucharczaka PiS i Polska to jest to samo...
  doceń 36
 • Maluczki
  04.05.2017 16:35
  "Gdyby na przykład wielcy tego świata usłyszeli na tych swoich salonach, że większość Polaków naprawdę uważa Maryję za Królową Polski, pękliby ze śmiechu. " ---------- Niech się śmieją! Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni!--------- Ludzie źli, dobrych zawsze uważają za głupich, a nie wiedzą że sami są głupi. Wystarczy popatrzeć jak oni schodzą z tego świata i ile ludzkiej krzywdy mają na swoim koncie. Oni się tym oczywiście nie przejmują, ale czy się im to podoba, czy nie, prawda jest i jest po coś.
  doceń 13
 • Gość
  10.05.2017 21:22
  Mnie się wydaje, że jako Polacy nie potrzebujemy się zastanawiać, czy jesteśmy bardziej czy mniej wybrani przez Maryję, bo Panu Bogu nie o to chodzi, kiedy nam Ją daje. Maryja jest darem dla całego Kościoła, nie tylko da Polaków, ale też dla innych narodowości. Jako Polacy nie potrzebujemy również rozważać, czy się siebie wstydzimy czy nie, jak patrzą na nas inni, raczej moglibyśmy popatrzeć, że Pan Bóg nam i innym narodom dał różne dary, jesteśmy piękni w naszej różnorodności, potrzebujemy dostrzegać dary, które mamy, cieszyć się nimi, cenić je i za nie Bogu dziękować. :-)
  doceń 7
 • JAWA25
  11.05.2017 20:25
  redaktor znów przeczy sam sobie
  wpierw "Co o Polakach sądzi Bóg? Cóż, zależy o którym Polaku, bo (...) w każdym narodzie miły jest Mu ten, kto się Go boi i postępuje sprawiedliwie" (Dz Ap 10,35)
  następnie "„Polskę szczególnie umiłowałem” – powiedział Jezus Faustynie"
  swoją drogą, skąd redaktor to wie ? był przy tym ?
  "nieraz u Faustyny też o tym można przeczytać"
  coś mnie ominęło czy też nadal "objawienia prywatne Faustyny nie są Słowem Objawionym, ani Magisterium Nauczania Kościoła" (Dariusz Kowalczyk SJ
  http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/forum/47/n/2798)
  doceń 19

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.