Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Heraldyk: Polska jedynym państwem w Europie, gdzie prezydent nie ma flagi

Polska jest jedynym państwem w Europie, a być może i na świecie, gdzie prezydent nie ma własnej flagi. Przywrócenie tej flagi, która nazywana jest chorągwią Rzeczypospolitej, jest konieczne - mówi PAP heraldyk Alfred Znamierowski. Jak dodaje, korona w godle powinna mieć krzyż.

Znamierowski - członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Komisji Heraldycznej przy MSWiA - wchodzi w skład zespołu, który, z inicjatywy resortu kultury, ma przygotować zmiany w ustawie o godle, barwach i hymnie RP. Według wstępnych planów mają one być gotowe na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Przede wszystkim zmian wymaga wizerunek herbu Rzeczypospolitej, nazywanego niestety w konstytucji i w ustawie, godłem. Godłem jest sam orzeł w koronie, natomiast orzeł w koronie na czerwonej tarczy herbowej jest herbem. Ponieważ nie można na razie znowelizować konstytucji, więc nadal będzie nazywany godłem. Trzeba zmienić jego rysunek dlatego, że w heraldyce mamy dwuwymiarowość, czyli rysunek godła obrysowany czarnymi liniami konturowymi. Od 1927 roku ustawowy wzór polskiego herbu jest wzorem dla reliefu wypukłego, więc to trzeba zmienić" - powiedział Znamierowski.

"Druga rzecz. Nie ma praktycznie ustawowego wzoru samego orła białego w koronie. To też trzeba wprowadzić. Poza tym jest bardzo szeroka dyskusja i wydaje się, że przeważa pogląd, że orzeł powinien mieć koronę zamkniętą. Powiedzmy podobną w rysunku do korony Chrobrego, czyli korony, która była używana przy koronacji większości królów polskich" - dodaje ekspert.

Jak podkreśla, konieczne jest przywrócenie chorągwi Rzeczpospolitej, czyli flagi która przysługiwała prezydentowi RP. "W tej chwili jest proporzec prezydenta, ale on jest używany tylko przy ceremoniach wojskowych. Natomiast nie może go mieć np. na błotniku samochodu, na Pałacu Prezydenckim. Polska jest jedynym państwem w Europie, a być może i na świecie, gdzie prezydent nie ma własnej flagi. Także konieczne jest przywrócenie tej flagi, która nazywana jest chorągwią Rzeczypospolitej" - powiedział Znamierowski.

Jego zdaniem warto w nowej ustawie umieścić załączniki, które będą szczegółowo określać jak eksponować flagę polską z innymi flagami.

"Najstarszą polską barwą narodową był karmazyn, bo to była najcenniejsza barwa bogatej szlachty. Później mieliśmy dwie barwy narodowe - czerwoną i granatową. Następnie mieliśmy sprowadzany, modny w Paryżu, amarant. W czasie Powstania Styczniowego były biało-amarantowe flagi. Następnie w 1919 r., kiedy po raz pierwszy wprowadzono biało-czerwoną flagę państwową, to był prawie karmazyn, ciemna czerwień. Zmieniono ją w 1927 r. na cynober. Od tego czasu praktycznie czerwień polskich flag jest dosyć jasna, bardzo żywa, ostra i chyba taka powinna pozostać" - mówi Znamierowski.

Jego zdaniem należy się zastanowić także nad detalami godła. "To, co namalował Andrzej Heidrich jest niemal tożsame z tym co zaprojektował architekt Zygmunt Kamiński w 1927 r. Otóż Kamiński nie był heraldykiem w związku z tym popełnił kilka błędów. Najbardziej kardynalnym błędem jest barwa łap. Otóż tylko pazury są złote, a całe łapy poniżej upierzenia powinny być złote. Tak zawsze było od 1295 roku" - powiedział.

"Błąd jest w koronie. Ta korona jest złotą czapką, bo między tymi kwiatonami na górze, które są w kształcie lilii nie ma prześwitów i nie widać koloru czerwonego między nimi. W związku z tym jest to korona lita, złota jakiej nigdy nie było ani w heraldyce, ani w rzeczywistości. Jeżeli będzie korona zamknięta, to korona zamknięta zawsze ma krzyż. Nie ma korony zamkniętej królewskiej bez krzyża. Taka była właśnie korona Chrobrego i taka, zdaniem bardzo wielu heraldyków, ale nie tylko, powinna być na głowie naszego orła" - mówi Znamierowski.

 

« 1 »

Zobacz także

 • Stanisław_Miłosz
  01.05.2017 15:41
  A co na to Komisja Wenecka powie? Nie lepiej byłoby, nim się dokona takiej uzurpacji, skonsultować jak to się będzie miało do (choć nie spisanej) europejskiej konstytucji, do (choć nie spisanych) europejskich wartości?
  Czy nie będzie to - zamknięta korona, z demonstracynie prowokacyjnie bezczelnym krzyżem - uzurpacja symbolu i insygnium przysługującego wyłącznie suzerenowi, monarsze, cesarzowi Europy?

  Co wdzieje Donald (czy kto tam zostanie w przyszłości przez papieżycę Angelę namaszczony) na szlachetne stroskane przyszłością Europy - a kto wie, czy nie całego Kosmosu - czoło, przyjmując lenne hołdy i misy z darami? Czapkę Arlekina? Śmiechu warte.

  Trzeba znać swoje miejsce w szeregu, a wtedy może i jakaś nieobgryziona kość od niechcenia ze stołu spadnie, obciachu i oblizywania się smakiem nie będzie.

  Szykują nam jak widać kolejną awanturę, na której nic nie zyskamy, a wszystko - cały dorobek 13 lat członkowania - zaprzepaścić. Trzeba dać takim imperialnym pomysłom czy mrzonkom zdecydowany
  odpór! Bezwzględnie.

  Jest korona lennika? Neutralna światopoglądowo? To szanować co się ma i się nie wychylać!

  Odpór, nim będzie za późno. By Polak nie był znowu mądry po szkodzie.
 • krut00
  01.05.2017 18:43
  Widać że sporo komentujących wolało by mieć w herbie raczej jakiegoś mniej drapieżnego ptaka, najlepiej  nielota, bo z tym lataniem jest u nas bardzo niebezpiecznie. Więc raczej nie orzeł, pingwin lub kura lepiej obrazują aktualny stan świadomości, czy też jak chcą sąsiednie kraje, stan naszych możliwości. Myślę że ten temat jest tzw. tematem zastępczym, który ma przykryć istotne problemy z jakimi boryka się rząd.
 • Circ
  02.05.2017 01:10
  Najwyższa pora. Intronizacja Chrystusa na króla Polski powinna mieć przełożenie na symbole, a potem na Konstytucję, hymn i prawo.
 • JAWA25
  02.05.2017 19:51
  "Polska jest jedynym państwem (...) gdzie prezydent nie ma własnej flagi"
  A musi mieć? Ta państwowa nie wystarcza?
  Wg art. 7 ustawy o godle, barwach i hymnie "Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej podnosi się na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe (...) Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej"
  A jeśli musi to czy jest to tematem religijnym żeby o tym tu pisać?
  "w heraldyce mamy dwuwymiarowość, czyli rysunek godła obrysowany czarnymi liniami konturowymi (...) wzór polskiego herbu jest wzorem dla reliefu wypukłego, więc to trzeba zmienić" to bardzo pilna sprawa?
  "Druga rzecz" kto to pisał?
  "orzeł powinien mieć koronę zamkniętą. Powiedzmy podobną w rysunku do korony Chrobrego, czyli korony, która była używana przy koronacji większości królów polskich"
  A co to ma do sprawy? To Chrobry był koronowany, a nie orzeł.
  Ptak na Denarze Chrobrego miał koronę otwartą
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Denar_rys_chrobry1.png
  A orzeł piastowski
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Coat_of_Arms_of_the_Polish_Crown.svg
  czy jagielloński
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Alex_K_Kingdom_of_Poland-flag.svg
  lub
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Herb_Rzeczypospolitej_Obojga_Narodow_(Alex_K).svg
  w którym miejscu ma koronę zamkniętą?
  "czerwień polskich flag jest dosyć jasna, bardzo żywa, ostra i chyba taka powinna pozostać" skoro ma być bez zmian, to po co o tym wspominać?
  "pazury są złote, a całe łapy poniżej upierzenia powinny być złote" komuś sprawa tych łap spędza sen z powiek?
  doceń 13

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama