GN 3/2021 Archiwum

Zagrożenie powodziowe w pięciu województwach

Podnosi się poziom wód - IMGW wydało ostrzeżenia. Najwyższy poziom zagrożenia w dwóch województwach.

Na skutek trwających od kilku dni intensywnych opadów deszczu (a w niektórych rejonach śniegu) i wzrastającego poziomu wody w rzekach Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia powodziowe dla 5 województw. Najwyższy - 3. stopień zagrożenia hydrologicznego ogłoszono dla województw śląskiego i opolskiego. IMGW prognozuje przekroczenie stanów ostrzegawczych i alarmowych w zlewni górnej Odry (województwo opolskie i śląskie), górnej Warty, Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły (województwo śląskie).

Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano dla województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i dolnośląskiego. W Małopolsce szczególnie niebezpieczne są takie rzeki jak: Soła, Skawa, Raba, Dunajec, Ropa i ich dopływy. Na Dolnym Śląsku ostrzeżenie dotyczy zlewni środkowej Odry - przede wszystkim Nysy Kłodzkiej. W Świętokrzyskiem stany ostrzegawcze mogą zostać przekroczone zlewnie rzek: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki i Kamiennej.

Na piątek prognozowane są dalsze, intensywne opady deszczu, które mają stopniowo słabnąć i zanikać od soboty.

Zobacz też: Prognoza pogody na długi weekend majowy

« 1 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także