Nowy numer 42/2019 Archiwum

Kukiz zaapelował do prezydenta o zarządzenie referendum ws reformy edukacji

Paweł Kukiz zaapelował w poniedziałek do prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzenie referendum ws. reformy edukacji. Referendum jest "świętym prawem obywatelskim" - podkreślił lider Kukiz'15 .

W miniony czwartek przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej złożyli w Sejmie ponad 910,5 tys. podpisów pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego ws. reformy edukacji. Z inicjatywą przeprowadzenia referendum wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.

Premier Beata Szydło odnosząc się w sobotę do wniosku o referendum ws reformy edukacji, stwierdziła, że wpłynął on zbyt późno, reforma została już wdrożona. Dodała, że wniosek o referendum odczytuje jako działanie polityczne.

"Uważamy, że referendum jest to święte prawo obywatelskie" - oświadczył Kukiz na poniedziałkowej konferencji prasowej. Ponieważ - jak dodał - ze strony premier Szydło "nie mamy żadnego wsparcia", skierował list do prezydenta Dudy w sprawie referendum dotyczącego reformy edukacji.

W piśmie do prezydenta Kukiz zaznaczył, że konstytucja stanowi, iż "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym a władza zwierzchnia należy do narodu, który sprawuje władze poprzez przedstawicieli bądź bezpośrednio".

Jedną z form bezpośredniego sprawowania władzy przez naród - zaznaczył Kukiz - jest referendum, a konstytucja stanowi, że referendum ogólnokrajowe może być przeprowadzone w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. "System edukacji i dokonywana właśnie reforma jest niewątpliwie sprawą o szczególnym znaczeniu dla państwa i dla obywateli" - podkreślił polityk.

Kukiz przekonywał, że fakt podpisania się pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum blisko miliona obywateli dobitnie świadczy o tym, "jak istotna jest to kwestia". "Zarządzenie referendum byłoby realizacją składanej przez pana prezydenta oraz Prawo i Sprawiedliwość obietnicy wyborczej poszanowania inicjatywy obywateli" - zwrócił się do prezydenta lider Kukiz'15.

"Apeluję do pana prezydenta o zarządzenie referendum ws. reformy edukacji. Liczę na bardzo szybką odpowiedź pana prezydenta i na jego mocne zaangażowanie jako przedstawiciela wszystkich Polaków" - powiedział Kukiz.

Pomysłodawcą referendum jest ZNP, a w skład komitetu wspierającego inicjatywę weszli przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych m.in. "Rodzice przeciwko reformie edukacji", koalicja "Nie dla chaosu w szkole", Krajowe Porozumienie Rodziców i Rad Rodziców, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, OPZZ, PO, Nowoczesna, Razem i Inicjatywa Polska.

ZNP, przy wsparciu m.in. OPZZ, PO, Nowoczesnej, PSL i partii lewicowych zbierał przez kilka miesięcy podpisy pod wnioskiem o referendum. Pytanie referendalne zawarte we wniosku brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?". Z inicjatywą przeprowadzenia referendum wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.

W sprawie referendum dotyczącym reformy edukacji odbył się ogólnopolski strajk nauczycieli i pracowników oświaty ogłoszony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Według niepełnych danych ZNP do strajku przystąpiło ok. 37 proc. szkół i przedszkoli; jest to ok. 6,5 tys. placówek.

Związek Nauczycielstwa Polskiego, który podjął decyzję o strajku, domaga się zwiększenia nakładów na edukację i bezpieczeństwa zawodowego dla nauczycieli i pracowników oświaty. Chce deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy - również finansowe - nie zmienią się na niekorzyść. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

« 1 »

Zobacz także

 • Maluczki
  24.04.2017 20:20
  Niech też pan Kukiz wyłoży kasę na to referendum!
  doceń 7
 • Gość
  24.04.2017 20:33
  Kukiz 15 wydaje sie byc zakamuflowaną opcją antypolską
  doceń 4
 • E.
  24.04.2017 22:13
  Swoją drogą znam nauczycieli, którzy chcieli wziąć udział w tzw. konsultacjach społecznych w sprawie reformy nim ją ostatecznie zatwierdzono. Okazały się one - dosłownie - "tak zwane". Pod tym względem ekipa PiS nie różni się od ekipy PO. Obie w swoich reformach całkowicie olały głosy dyrektorów i nauczycieli.
  doceń 0
 • Andrzej z Goliny
  25.04.2017 01:14
  Raport NIK-u o nauczycielach jest dla nich druzgocący. Dziwne, że ZNP w tej sprawie milczy, bo "byle jakoś" w Polsce się zadomowiła na dobre. Wszelkie protesty i referenda w tej sprawie, to obrona mizerności w szkołach. Poziom nauczania spadł niesłychanie mocno, co się często ukrywa i ZNP należałoby zdeligalizować, bo nie działają dla dobra ucznia, a własnego.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL