Nowy numer 2/2021 Archiwum

Opolanie zagrali najpiękniej

Uczniowie DIMK odnieśli sukces na konkursie w słowackim Rużomberku.

Opolanie zagrali najpiękniej   I chwila rozluźnienia po występie... Gabriela Czurlok Całe podium Międzynarodowego Konkursu "Student Artist Activity" zajęli uczniowie Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej z Opola.

Mikołaj Szczęsny, Karolina Pawlik i Szymon Marzok oraz Ewelina Szendzielorz pod opieką Gabrieli Czurlok, wykładowcy DIMK, wzięli wczoraj udział w organowych zmaganiach 14. edycji konkursu, który odbywał się 11-12 kwietnia na Uniwersytecie Katolickim w Rużomberku (słow. Katolícka univerzita v Ružomberku) na Słowacji.

Jury najwyżej oceniło utwór w wykonaniu M. Szczęsnego z Kędzierzyna-Koźla (DIMK Opole, klasa organów mgr Anny Sikory), drugie miejsce zajęła K. Pawlik z Kolonowskiego (muzykologia UO, klasa organów mgr Gabrieli Czurlok). Trzecie, ale także nagrodę specjalną za najlepszą interpretację "Toccaty" Mariana Sawy, zdobył S. Marzok ze Staniszczy Małych (DIMK Opole, klasa organów mgr G. Czurlok). Dla Mikołaja był to drugi występ w Rużomberku, dla pozostałych - debiut. Każdy grał jeden utwór J.S. Bacha i jeden dowolny, autorstwa kompozytora romantycznego lub współczesnego ze swojego kraju.

- Jesteśmy zaskoczeni, ale i dumni, nie spodziewaliśmy się takich efektów naszej pracy. Jesteśmy wdzięczni naszym nauczycielkom za przygotowanie nas. Było to dla nas ciekawe zetknięcie z różnymi sposobami interpretacji w wykonaniu muzyków z różnych krajów, poznaliśmy też dzięki temu utwory różnych słowackich kompozytorów - podsumowuje K. Pawlik.

To nie pierwszy występ przedstawicieli opolskiej szkoły organistowskiej na konkursie w Rużomberku, niejednokrotnie też znajdowali się w czołówce, jednak nikt nie spodziewał się aż tak dobrych wyników młodych organistów. Rywalizowali z nimi przedstawiciele 11 ośrodków. Opolanie zagrali najpiękniej   Zwycięska ekipa z Opola Gabriela Czurlok

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama