Nowy numer 33/2018 Archiwum

Dla kogo i jaki post w Wielki Piątek?

Post wielkopiątkowy różni się od tego, który praktykujemy w pozostałe piątki roku. I nie obowiązuje wszystkich.

Na terenie Polski, we wszystkie piątki roku (za wyjątkiem tych, gdy przypadają liturgiczne uroczystości) katolików od ukończenia 14 roku życia do śmierci obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych. Czym innym jest ścisły post, który praktykowany jest w Kościele w Polsce w dwa dni roku - w Środę Popielcową rozpoczynająca Wielki Post i w Wielki Piątek - dzień, w którym w liturgii przeżywamy tajemnice męki i śmierci Pana Jezusa. Post ten zakłada nie tylko wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych (od 14. roku życia), ale także tzw. post ilościowy - wierny może tego dnia spożyć jeden posiłek do syta. Zasada ta obowiązuje jednak tylko katolików od 18 do ukończenia 60 roku życia. O ogólnych zasadach postu czytamy m. in. w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Warto pamiętać, że celem postu nie jest odmawianie sobie jedzenia, ale pewien rodzaj ascezy, która ma nam pomóc - poprzez umartwienie - lepiej rozważyć tajemnice śmierci Pana Jezusa. Konkretne ograniczenia co do posiłków są jedynie narzędziem, nie celem samym w sobie.

« 1 »

Zobacz także

 • Gość
  14.04.2017 10:03
  Zawsze, gdy chodzi o post to zaczyna się różne "kombinowanie" ile można, co można jeść itp. (post to nie tylko ograniczenie jedzenia ale np. rezygnacja z telewizji, Internetu i inne postawy ascetyczne). Szatan nie ustaje jątrzyć, bo dla niego post jest jednym z największych zagrożeń. Ze względu właśnie na to "kombinowanie" konieczność postu jest słuszna.
  doceń 6
 • Gość
  14.04.2017 12:46
  Proszę sprawdzić i skorygować nieprawdziwą informację co do wieku, do którego wiernych obowiązuje post ilościowy - do rozpoczęcia, czy jak podaliście - do zakończenia 60 roku życia. Pozdrawiam.
  doceń 0
 • Gość
  14.04.2017 13:54
  Ponieważ moderator ma problem (jak widać) ze sprostowaniem błędnej treści Waszej informacji (a tak przy okazji - to wstyd nie znać obowiązujących norm) poniżej podaję treść właściwego kanonu: „Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.” (kan. 1252).
 • Gość
  15.04.2017 10:01
  czytania z niedzieli wielkanocnej i komentarze
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama