Nowy numer 23/2021 Archiwum

Ponad 9 mld zł zysku NBP za 2016 rok

Zysk Narodowego Banku Polskiego za 2016 roku wyniósł 9 mld 200 mln 987 tys. zł i był wyższy od ubiegłorocznego o 925 mln 206 tys. złotych - poinformował bank centralny w czwartkowym komunikacie.

NBP wyjaśnił, że zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim, 95 proc. kwoty zysku zostanie przekazane do budżetu państwa po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego NBP przez Radę Ministrów. "Roczne sprawozdanie finansowe NBP zostało pozytywnie zaopiniowane przez niezależnego biegłego rewidenta" - napisano.

NBP wyjaśnił, że na zysk za ubiegły rok złożyły się przede wszystkim: dodatni wynik z różnic kursowych oraz dodatni wynik z zarządzania rezerwami dewizowymi pomniejszone o koszty prowadzonej polityki pieniężnej oraz koszty działania i amortyzacji.

W środę na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP prezes banku centralnego Adam Glapiński powiedział, że zeszłoroczny zysk NBP wyniósł ponad 9 mld zł. "Bardzo dobry, najwyższy chyba w historii wynik" - mówił Glapiński zaznaczając, że bank centralny nie pracuje na wynik finansowy. "Nie jesteśmy instytucją, która ma zarabiać, mamy zupełnie inne zadania, ale tak się złożyło, że możemy się takim wynikiem pochwalić i w ten sposób zasilamy budżet państwa (...). Czy tak będzie w przyszłym roku, tego nikt nie jest w stanie powiedzieć, to zależy od kursu (walutowego - PAP) przede wszystkim" - wyjaśnił.

W projekcie ustawy budżetowej na 2017 r. zapisano wpłatę z NBP w wysokości ok. 627 mln zł.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama