Nowy numer 42/2019 Archiwum

Papież Franciszek abdykuje? Mówi były generał jezuitów

Papież Franciszek poważnie rozważa podjęcie wyzwania, jakiemu stawił czoło Benedykt XVI, czyli ustąpienia z urzędu. Pisze o tym w hiszpańskim czasopiśmie „Mensajero” emerytowany generał jezuitów ks. Adolfo Nicolas, a fragment dotyczący ewentualnej rezygnacji z urzędu obecnego papieża przynoszą włoskie media.

Kiedy hiszpański jezuita rozmawiał z papieżem Bergoglio o swojej rezygnacji z urzędu, usłyszał od niego, że „bierze pod uwagę podjęcie wyzwania Benedykta”. Franciszek dodał: „Proszę dobrego Boga, ażeby zabrał mnie do siebie, kiedy zmiany okażą się nieodwracalne”, nawiązując do podjętej już na początku swego pontyfikatu reformy Kurii Rzymskiej i całego Kościoła. 

Włoskie media przypominają, że już w 2014 roku Franciszek oświadczył, iż jego poprzednik „otworzył drzwi dla papieży seniorów” i nie wykluczył, że w niedalekiej przyszłości może ich być więcej niż jeden - „dwóch albo trzech”, podkreślając zarazem, że "papież będzie zawsze jeden”.

W wywiadzie, udzielonym z okazji swych niedawnych 80. urodzin Franciszek stwierdził, iż ma wrażenie, że jego pontyfikat „będzie krótki, cztery-pięć lat”.

« 1 »

Zobacz także

 • Jan Roncalli
  04.04.2017 16:51
  Próbowałem dokonać dekonstruktu społecznego wynikającego z nadbudowy filozoficznej nowej lewicy. Wychodząc od pastora anglikańskiego George Berkeleya stało się to możliwe. Należy zachęcić lewicę w miarę możliwości do rozważań nad treścią filozoficzną wg kolejności: 1. George Berkeley, 2. David Hume, 3. John Locke i Demokryt z Abdery, 4. Condillac, 5. szkoła frankfurcka, 6. neopozytywizm i egzystencjalizm, 7. Stanisław Ignacy Witkiewicz i Soren Kirkegaard, 8. Lenin i Hitler, 9. marksizm, 10. Hegel i Feuerbach, 11. idealizm niemiecki, 12. Kant, Newton i szkoła marburska, 13. Leibniz i Wolff, 14. Thomas Hobbes, 15. Galileusz i Kartezjusz, 16. Parmenides, Platon, Arystoteles i Epikur, 17. Augstyn z Hippony, Bonawentura, Tomasz z Akwinu, 18. Dante Alighieri, 19. Piotr Damiani, 20. polscy teologowie narodu (Roman Dmowski, Wojciech Korfanty, Stefan Wyszyński, Karol Wojtyła, Franciszek Blachnicki, Czesław Bartnik), 21. personalizm chrześcijański, 22. doktryna katolicka i nauka społeczna Kościoła.
 • PTaraski
  04.04.2017 18:30
  Ja bym nie przywiązywał zbyt dużej wagi do takich sugestii. To może by próba zmylenia przeciwników, rodzaj uniku. Jak wiadomo, Bergoglio wciąż nie odpowiedział na Dubia czterech kardynałów. W Kurii Rzymskiej narasta opozycja, a wielu kardynałów jest niezadowolonych. Z drugiej strony, niedługo w Paryżu odbędzie się konferencja na temat odwołania papieża heretyka. Sugerując, że niedługo ustąpi, może próbować zmniejszyć motywację obrońców Koscioła, uniknąć formalnej korekty po Dubia, no i prób zastosowania procedury odwoławczej.

  Do tych, co pytali o nieodwracalność zmian. Wypowiadał się na ten temat kard. Kasper ze dwa lata temu, jak wiadomo bardzo bliski współpracownik Bergoglio i zwolennik komunii dla cudzołożników itp. Chodzi o zmiany wedle pomysłu liberałów. A ci domagają się: komunii dla cudzołożników, akceptacji homoseksualizmu, zniesienia celibatu, kapłaństwa kobiet, dopuszczenia aborcji w "trudnych sytuacjach", jedności z protestantami, itd. czyli chodzi, jak można się domyślać, o zupełny rozkład Kościoła.
  doceń 17
 • Gość
  05.04.2017 03:33
  Jeszcze nie! jeszcze naszych księży trzeba nawrócić. Bo zachowują się jak panowie feudalni i tylko "większy pan" może dać im przykład prawdziwej służby.
  doceń 3
 • saherb
  05.04.2017 05:11
  Zaczyna się pojawiać niebezpieczny trend z tym abdykowaniem. To zwykłe pójście na łatwiznę i sprowadzanie pontyfikatu do "zabawy w papieża". Gdy już się "znudzi", to abdykacja. Taka postawa nie licuje z powagą tego urzędu. Przypominam, że św. Piotr też chciał abdykować, ale został powstrzymany...

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL