Nowy numer 21/2018 Archiwum

We Francji za obronę życia można trafić do więzienia

Socjalistyczny rząd we Francji wprowadził nowe prawo ograniczające wolność słowa przeciwnikom aborcji. Karą wiezienia i wysoką grzywną ma być zagrożone zamieszczanie informacji służących „utrudnianiu” przerywania ciąży.

Nowe prawo jest rozszerzeniem regulacji przyjętych już w 1993 r., kiedy zabroniono działań służących przekonywaniu kobiet do zaniechania zabijania swoich nienarodzonych dzieci. Dotychczas chodziło przede wszystkim o manifestacje, teraz to prawo zostało rozszerzone o działalność internetową. Za umieszczanie treści, które mogą „dezinformować” na temat przerywania ciąży i które mogłyby zniechęcać kobiety do dokonania aborcji, grożą 2 lata więżenia i 30 tys. euro grzywny.

Jak twierdzą lewicowi politycy, zamieszczanie w internecie wiadomości dotyczących szkodliwości przerywania ciąży jest manipulacją. Według nich, kiedy większość kobiet w wieku 15-30 lat szuka właśnie w sieci informacji na temat aborcji, mogą one dzisiaj być „narażone” na trafienie na strony przedstawiające ją w „negatywny sposób”.

Przed przyjęciem nowego prawa we Francji przetoczyła się debata. Przeciwko niemu opowiada się prawica, zarówno Republikanie, jak i Front Narodowy. W styczniu w Paryżu przeciwko nowym regulacjom, jak i za prawem do życia dla dzieci nienarodzonych, protestowały w Paryżu tysiące osób. Przeciwnicy ustawy przyjętej przez socjalistyczny rząd zapowiadają walkę w sądzie.

Aborcja jest obecnie legalna bez ograniczeń do 12 tygodnia ciąży. Co roku 200 tys. Francuzek decyduje się na przerwanie ciąży. Przez Francję przetaczają się dyskusje na ten temat. Ostatnio bulwersującą decyzję podjęła francuska Rada Stanu, która nakazała usunięcie z francuskiej telewizji reklamy pokazującej wesołe dzieci z Zespołem Downa. Według sędziów, reklama taka mogła wpłynąć negatywnie na samopoczucie kobiet, które przerwały ciążę ze względu właśnie na tę przypadłość wykrytą u ich nienarodzonych dzieci.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Gość
  18.02.2017 09:14
  Ponieważ trwa akcja zbierania podpisów pod protestami obrońców życia, chciałoby się dostać jakiś link do tych prawnych decyzji. Mam takie dwa do decyzji z 10 listopada 2016. Ale tam nie ma wspomnianego zakazu propagandy przeciwaborcyjnej.
  Dajcież nam jakieś linki do źródeł, żeby nie działać ku własnej kompromitacji!
  doceń 0
 • nika
  18.02.2017 11:10
  To kolejny przyczynek do włączenia się w rozpoczynającą się dziś (sobota 18.02) we Francji 9-tygodniową nowennę modlitwy za Francję, która znajduje się w głębokim kryzysie duchowym, zob. strona sanktuarium Maryjnego - http://www.ilebouchard.com/
  doceń 1
 • nika
  18.02.2017 11:20
  to nie sam tekst, ale informacja z francuskiego źródła - http://www.lefigaro.fr/actualite-france/2017/02/16/01016-20170216ARTFIG00252-le-delit-d-entrave-a-l-avortement-sur-internet-adopte.php
 • ImigrantomTrzebaPomagac
  20.02.2017 02:13
  A może by tak napisać prawdę? Bo właśnie o tę prawdę chodzi w zmianie prawa o której jest artykuł - chodzi o to aby nie podszywać się pod obiektywne źródło wywołując poczucie winy w kobietach szukających informacji nt. aborcji. Jeśli ktoś jasno napisze kim jest i o co mu chodzi bez kłamstw / manipulacji (tak jak np. tutaj w tym artykule) to nikt o nic nie zostanie posądzony. To bardziej ochrona wolności słowa niż atak na nią.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama