Nowy numer 41/2019 Archiwum

Gender w akcji: Określenie "przyszła mama" na cenzurowanym

Określenie „przyszła mama” (expectant mother) może urazić osoby transgenderowe, dlatego należy je zastąpić terminem „osoba w ciąży” (pregnant people) - takie zalecenie wydało swoim pracownikom Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne (BMA). Wewnętrzny okólnik wymienia także inne określenia, które mają być zastąpione w sposób zacierający różnice płciowe - donosi „The Telegraph”.

I tak np. zamiast mówić: „biologiczny mężczyzna” czy „biologiczna kobieta” ("biologically male”, „biologically female") pracownicy BMA mają mówić: „oznaczony jako mężczyzna” czy „oznaczona jako kobieta” ("assigned male", "assigned female").

Zniknąć mają także rzeczowniki zawierające męski rdzeń („mankind”, „manpower”), a zastąpić je mają określenia neutralne („humanity”, „personnel”).

Zdaniem autorów okólnika, używanie określeń „urodzony jako mężczyzna” czy „urodzona jako kobieta” („born man”, „born woman”) w stosunku do osób transseksualnych to „nadmierne uproszczenie złożonego zjawiska”.

BMA nie ukrywa powodów wprowadzania tej nowomowy.  Głosi, że „nierówność płci (gender inequality) znajduje odbicie w tradycyjnych poglądach na temat roli mężczyzn i kobiet.”

- To kompletnie absurdalne - stwierdził konserwatywny członek Izby Gmin Philip. - Jeśli nie możemy nazywać kobiety w ciąży przyszłą mamą, to dokąd zmierza ten świat? - pytał retorycznie.

- To jest orwellowskie, nieprawdaż? Kolejny przykład ludzi, próbujących kontrolować nasze myślenie i sposób mówienia - dodał katolicki biskup Portsmouth Philip Egan.

« 1 »

Zobacz także

 • Tomek
  30.01.2017 16:28
  Tak bardzo chcieliście być prolajferscy i mądrzy, że przerosły was fakty. Kobieta w ciąży nie jest przyszłą matką, bo taką jest każda kobieta po ślubie katolickim, która zobowiązała się do przyjęcia potomstwa. Kobieta w ciąży matką jest i kropka. Wyraźnie podkreśla to angielskie wyrażenie, ale cóż...
  doceń 5
 • JAWA25
  30.01.2017 16:59
  jeżeli artykuł jest napisany rzetelnie to ma to coś być w Anglii a nie w Polsce, zaś Brytyjskie Stowarzyszenie Medyczne nie jest Izbą Gmin i wydało nie ustawę a "wewnętrzny okólnik " zalecający swym pracownikom itd. Porównanie do Orwella nietrafione. W powieści "Rok 1984" "Ministerstwo Prawdy" panowało nad wszelkimi środkami informacji i wyrażanie opozycyjnych poglądów było niemożliwe.
  doceń 4
 • elle
  30.01.2017 20:20
  A co z uczuciami wiekszosci? Przeciez osoba nie majaca problemow z samookresleniem, moze sie poczuc urazona stwierdzeniem "osoba w ciąży" skoro sie czuje "przyszla mama".
  doceń 10
 • Snajper
  31.01.2017 08:24
  Spokojnie - w UK juz niedlugo zrobią z tym porządek muzułmanie.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL