Nowy numer 07/2020 Archiwum

Dla Czechów Polacy już nie tak sympatyczni

Słowacja, Austria, Francja i Szwecja cieszą się największą sympatią Czechów. Polska też jest postrzegana jako sympatyczna, ale już nie tak bardzo jak przed rokiem - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu firmy CVVM.

W przypadku naszego kraju spadek sympatii był największy w stosunku do sytuacji sprzed roku - pisze agencja CTK, omawiając wyniki sondażu. Polskę za kraj "bardzo sympatyczny" lub "sympatyczny" uznało 53 proc. ankietowanych Czechów (odpowiednio 14 i 39 proc.), podczas gdy przed rokiem było to 60 proc.

Sympatia dla Słowacji jest wśród Czechów największa - to jedyny kraj, o którym więcej niż połowa ankietowanych powiedziała, że jest "bardzo sympatyczny", a za "sympatyczny" uznało go 32 proc. respondentów. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Austria, Francja, Szwecja, Norwegia, Włochy i Wielka Brytania, które za "bardzo sympatyczny" lub "sympatyczny" uznało około dwóch trzecich ankietowanych. Około połowy respondentów - podobnie jak o Polsce - sądzi tak o Węgrzech, Japonii, Grecji, Brazylii, USA i Niemczech.

Z kolei za kraje "bardzo niesympatyczne" Czesi uznali przede wszystkim Irak, Syrię, Iran i Afganistan (ponad 42-44 proc. ankietowanych). Antypatia wyraźnie przeważała też w przypadku Indii, Rosji, Ukrainy, Chin i Izraela. Za kraj "bardzo sympatyczny" lub "sympatyczny" Rosję uznało 26 proc. Czechów, a Ukrainę 22 proc.

Wzrosła sympatia dla Grecji, choć - jak pisze agencja CTK - nie osiągnęła jeszcze poziomu sprzed dwóch lat. Spadła nieco sympatia dla Chin, Francji, Szwecji, W. Brytanii, Włoch i Niemiec.

Sondaż przeprowadzono w listopadzie 2016 roku. Objęto nim 1019 osób w wieku powyżej 15 lat.

 

« 1 »
TAGI:
 • JAWA25
  05.01.2017 23:33
  są podobno trzy rodzaje kłamstwa: szlachetne, podłe i statystyczne
  doceń 3
 • Gość
  06.01.2017 07:24
  Nie rozumiem po co ten artykuł? Nie macie o czym już pisać?
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama