Nowy numer 42/2019 Archiwum

Tragiczny bilans 2016 roku: 90 tys. zabitych chrześcijan

Chrześcijanie stanowią grupę religijną najbardziej prześladowaną na świecie.

Prześladowanie chrześcijan nie należy do historii, ale stanowi element dramatycznie naznaczający naszą codzienność. Papież Franciszek wielokrotnie przypominał, że współcześnie wyznawcy Chrystusa są bardziej prześladowani niż w pierwszych wiekach. Szacuje się, że w 2016 r. zabitych zostało 90 tys. chrześcijan, a od 500 do 600 mln doświadczyło represji z powodu swej wiary. Wskazuje na to ostatni raport Centrum Studiów nad Nowymi Religiami, którego dyrektorem jest prof. Massimo Introvigne.

„Nie zapominamy ani też nie próbujemy umniejszyć cierpień przedstawicieli innych religii, jednak wyraźnie musimy powiedzieć, że to chrześcijanie stanowią grupę religijną najbardziej prześladowaną na świecie. Różnice w liczbach podawanych przez niektóre organizacje związane są z różnym podejściem do omawianego zjawiska – mówi Radiu Watykańskiemu prof. Introvigne. – Niektórzy zaliczają tylko te przypadki, gdy ktoś staje w obliczu tragicznego wyboru: «albo zanegujesz swą wiarę, albo umrzesz», a takich sytuacji są rokrocznie setki. Inni wymieniają kategorię osób, które świadomie zdawały sobie sprawę z tego, że za pełnienie pewnych dzieł, gestów, czy praktyk może czekać je śmierć. I tu można już mówić o tysiącach ludzi. Jeśli jednak skupimy się na osobach, którym odebrano życie tylko dlatego, że były chrześcijanami, liczba ta sięga 90 tys., co znaczy, iż ktoś zostaje zabity co sześć minut”.

Włoski historyk zauważa, że obecnie wyznawcy Chrystusa szczególnie cierpią z ręki przedstawicieli tzw. Państwa Islamskiego. Wskazuje zarazem, iż wszystko inicjuje brak tolerancji, który staje się przedsionkiem najpierw dyskryminacji, a następnie prześladowań.

« 1 »

Zobacz także

 • Gośćx
  27.12.2016 08:43
  Radio Watykańskie jak Radio Erewań, idzie w zaparte. To nie tylko Państwo Islamskie zabija chrześcijan. Asia Bibi została aresztowana dzięki pobożnym muzułmankom, a sprawcami molestowania Niemek przed rokiem w Kolonii byli szeregowi wyznawcy "religii pokoju". Ale Radio Watykańskie, jak i hierarchowie, obstają twardo przy wersji "islam - tak, wypaczenia - nie".
  doceń 2
 • Gość
  27.12.2016 11:13
  A kto tych chrzescijan zabija? Nazisci?
  doceń 0
 • Gość
  27.12.2016 17:22
  Co to znaczy najbardziej prześladowana religia? Chyba chodzi o największą ilość ofiar. Jeśli chodzi o Bliski Wschód to sytuacje o wiele gorszą mają Jazydzi. Chrześcijanie przynajmniej w teorii są wygnani, albo mogą zostać płacąc dodatkowy podatek, Jazydzi po schwytaniu są mordowani od razu jeśli nie zmienią wiary. Nie zginęło tylu co Chrześcijan, ponieważ w Iraku jest ponad 100 tysięcy i nigdzie więcej ich nie ma (poza jeszcze Europą). Dzisiaj jest więcej ofiar niż w pierwszych latach, ale stosunek jest bez porównania "lepszy" niż wtedy.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL