GN 41/2019 Archiwum

Wajnberg wreszcie grany

Promocja tej niezwykłej płyty odbyła się 8 grudnia w miejscu szczególnym – w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Trudno było znaleźć lepsze miejsce na prezentację muzyki Mieczysława Wajnberga (1919–1996), kompozytora tak głęboko wpisującego się w najnowsze dzieje oraz relacje polsko-żydowskie. Choć urodził się w Warszawie, gdzie spędził młodość, znany jest głównie wśród muzyków rosyjskich. Jesienią 1939 r., ratując życie, dostał się do Mińska, a stamtąd trafił do Taszkientu. Sowiecka administracja zmieniła mu imię na Mojsze. Do polskiej wersji pozwolono mu wrócić dopiero w czasie pierestrojki. Dzięki protekcji Dymitra Szostakowicza zamieszkał w Moskwie. Szostakowicz ocalił go w 1953 r., kiedy Wajnberga oskarżono o „żydowski nacjonalizm burżuazyjny” i aresztowano. Bliski Szostakowiczowi Wajnberg stworzył własny styl, a w jego muzyce często słychać także polskie echo. Komponował nie tylko muzykę symfoniczną. Jest autorem m.in. poruszającej muzyki do sławnego filmu „Lecą żurawie”. Twórczość Wajnberga przeżywa u nas renesans. Teatr Wielki w Warszawie wystawia od kilku lat jego operę „Pasażerka”. Jej libretto oparto na przeżyciach więźniarki KL Auschwitz Zofii Posmysz. Teraz z kolei renomowana niemiecka wytwórnia Tacet Musikproduktion nagrała płytę z dwoma koncertami na flet, 12 miniaturami i triem Wajnberga. To pierwsze nagranie tych dzieł zostało już wysoko ocenione w Niemczech. Wykonawcą jest Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, a solistką – Antonina Styczeń. Jej wykonawstwo łączy techniczną wirtuozerię z wrażliwą interpretacją różnych klimatów muzyki Wajnberga, gdzie słychać zarówno mazurka czy oberka, jak i motywy klezmerskie.

Andrzej Grajewski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji