Nowy numer 17/2024 Archiwum

W obronie czystości

Biegła przez las, bez butów, słysząc za sobą ciężkie kroki żołdaka. Jak bardzo musiała być przerażona, a jednak - jak bardzo odważna. Walczyła do samego końca.

Otrzymała wiele razów, a twarz, dłonie i nogi poranione miała od kolców jeżyn i uderzeń gałęzi, gdy biegnąc na oślep uciekała przed oprawcą. Po drodze zgubiła buty, a żołdak zdarł z niej także płaszcz. Ale nie udało mu się wydrzeć jej godności.

W końcu opętany szałem zamordował ją, uderzając szablą w jej plecy, jak tchórz. Karolina upadła na ziemię, a on potem uderzał jeszcze kilkanaście razy w leżące ciało dziewczyny, pastwiąc się nad nią. Zmarła z wykrwawienia krótko po ataku od przecięcia szablą arterii szyjnej. Tylko Bóg i głuchy las byli świadkiem jej męczeństwa.

Zrozpaczony ojciec szukał jej wraz z całą rodziną i sąsiadami przez kilkanaście następnych dni. Jej ciało znaleźli 4 grudnia. Ponieważ w tych dniach przyszły pierwsze przymrozki, pomimo upływu czasu, ciało dziewczyny było dobrze zachowane. W zaciśniętej dłoni ściskała chustkę, która najprawdopodobniej spadła jej z głowy. W owym czasie chustka na głowie dziewczyny oznaczała dziewictwo. Wzięto to znak, że Karolina do końca była wierna temu, co uważała za najważniejsze.

Wstępne oględziny zwłok odsłoniły drogę jej męczeństwa, a także potwierdziły chwałę dziewictwa, którą udało jej się zachować. To osłodziło nieco jej rodzicom gorycz bólu po stracie dziecka.

Na jej pogrzeb przyszło ponad 3 tys. ludzi, a uroczystość stała się wielką manifestacją religijno-patriotyczną. Wszyscy zgromadzeni przy jej trumnie byli przekonani, że biorą udział w pogrzebie męczennicy. Od tego czasu rozpoczął się kult Karoliny.

Karolina Kózkówna została beatyfikowana 10 czerwca 1987 roku na tarnowskich błoniach przez papieża Jana Pawła II.

Patronuje Ruchowi Czystych Serc - stowarzyszeniu zrzeszającym młodych ludzi, którzy, tak jak Karolina, pragną żyć w przyjaźni z Chrystusem i w czystej miłości do Boga i bliźniego. Członkowie RCS-u w codziennej modlitwie za przyczyną bł. Karoliny, zawierzają całe swoje życie Bogu, prosząc Go o pomoc w walce z grzechem i z pokusami, zwłaszcza seksualnymi, a także przyrzekają wytrwanie we wstrzemięźliwości do dnia zawarcia sakramentu małżeństwa.

Do Ruchu Czystych Serc może przystąpić każdy, nie tylko ten, który zawsze trwał w czystości, ale i ci, których sercach zostały poranione grzechami i potrzebują uzdrawiającej miłości Boga. Z roku na rok liczba uczestników i sympatyków ruchu wzrasta.

Więcej o Ruchu Czystych Serc oraz jak do niego przystąpić znajdziesz na stronie rcs.org.pl.

Poniżej: zwiastun najnowszego filmu o bł. Karolinie pt. "Zerwany kłos".

Warto jest wierzyć - Utwór z filmu „Zerwany kłos” [Official Video]
Zerwany Kłos

« 1 2 »

Zapisane na później

Pobieranie listy