Nowy numer 13/2024 Archiwum

Tajemnica zamku w Sławkowie odkryta

Drugi tunel ucieczkowy odkryli archeolodzy podczas niedawnych prac w ruinach zamku w Sławkowie (Śląskie). Podczas oblężenia zamku tunel mógł służyć do ucieczki, sprowadzenia pomocy czy transportu prowiantu lub uzbrojenia.

"Wydawało się, że o zamku w Sławkowie wiemy już wszystko. Był gruntownie badany w latach 80. ubiegłego wieku, w 1990 r. utworzono tam rezerwat archeologiczny. Pewne elementy pozostawały jednak niezbadane - to świadomy zabieg archeologów stosowany w nadziei, że z czasem pojawią się nowe metody badań" - wyjaśnił kierujący pracami finansowanymi przez Urząd Miasta w Sławkowie dr Jacek Pierzak.

Archeolodzy powrócili do prac, kiedy władze miasta zdecydowały o szerszym udostępnieniu zamku turystom; w planach jest m.in. wybudowanie schodów wejściowych. "Dokładnie w tym rejonie mur niegdyś 13-metrowej wieży mieszkalno-obronnej o grubości 2,3 m był przepruty, łącząc jej wnętrze z tunelem pokrytym sklepieniem z zaprawą wapienną" - powiedział PAP dr Pierzak.

Obecność tunelu była tym większym zaskoczeniem dla badaczy, że wcześniej w ruinach zamku odkryto już inny tunel, przykryty kamiennym sklepieniem i zamaskowany wałem ziemnym. "Trzeba pamiętać, że taki tunel umożliwiał ucieczkę, wezwanie pomocy, czy transport prowiantu lub uzbrojenia, ale w razie odkrycia przez przeciwnika narażał przebywających w wieży na atak" - podkreślił archeolog.

Na przyszły rok planowane są dalsze badania odkrytego w tym roku tunelu. Dr Pierzak przypuszcza, że odkrycie może zmienić plany udostępnienia obiektu turystom, prawdopodobnie będzie konieczna zmiana projektu.

Zamek w Sławkowie jest datowany na drugą połowę XIII w. Został wzniesiony przez biskupa krakowskiego Pawła z Przemankowa. Murowana wieża mieszkalna powstała na planie czworoboku o wymiarach 11 na 12 m, mury miały wysokość 13 m, a grubość - 2,3 m.

Dr Pierzak przypuszcza, że tunele mogą pochodzić z początków XIV w., kiedy doszło do ostrego konfliktu między sprzyjającym Czechom biskupem krakowskim Janem Muskatą, a królem Władysławem Łokietkiem.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama