Nowy numer 28/2018 Archiwum

Franciszek z wizytą w Azerbejdżanie

Papież Franciszek, który zakończył w niedzielę wcześnie rano dwudniową wizytę w Gruzji, przyleciał następnie do stolicy Azerbejdżanu, Baku. Spędzi w tym kraju około 10 godzin.

Wizyta w Azerbejdżanie to ostatni etap dwóch podróży papieża po Kaukazie. W czerwcu Franciszek odwiedził Armenię.

Apelował tam o pokój w Górskim Karabachu, który jest przedmiotem sporu między Armenią a Azerbejdżanem i powodem odnawiającego się zbrojnego konfliktu. Oczekuje się, że podobny apel Franciszek wystosuje z Baku.

Ze stołecznego lotniska papież pojedzie do kościoła w ośrodku salezjańskim, gdzie odprawi mszę. Uczestniczyć będzie w niej większość z mieszkających w Azerbejdżanie katolików. Według danych Watykanu jest ich 570. Muzułmanie stanowią ok. 97 procent ludności.

Po obiedzie z salezjanami Franciszek pojedzie do Pałacu Prezydenckiego na oficjalną ceremonię powitania. Po niej spotka się z prezydentem Ilhamem Alijewem.

Następnie złoży wieniec pod pomnikiem poległych w walce o niepodległość.

W nowoczesnym centrum noszącym imię ojca obecnego szefa państwa, Hejdara Alijewa, a zaprojektowanym przez znaną architektkę Zahę Hadid, papież spotka się z przedstawicielami władz kraju.

Odwiedzi także stołeczny meczet imienia Hejdara Alijewa, gdzie zostanie przyjęty przez szejka muzułmanów Kaukazu.

Ostatnim punktem wizyty Franciszka w Baku będzie spotkanie międzyreligijne.

Późnym wieczorem papież powróci do Rzymu.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama