Nowy numer 44/2020 Archiwum

Okręty wojenne NATO w Gdyni

Trzy fregaty Stałego Zespołu Okrętów NATO przypłyną w piątek do Gdyni. W najbliższy weekend zostaną udostępnione zwiedzającym.

Hiszpańska ESPS "Mendez Nunez", portugalska NRP "Alvares Cabral" oraz niemiecka FGS "Ludwigshafen" zacumują 16 września przy Nabrzeżu Francuskim. W sobotę i niedzielę, w godz. 10-12 oraz 15-17, wszystkie trzy fregaty zostaną udostępnione do zwiedzania. We wtorek 20 września, po krótkim odpoczynku załóg i uzupełnieniu zapasów, okręty opuszczą Gdynię.

Jednostki należą do Stałego Zespołu Okrętów NATO SNMG-1. To jeden z najlepiej wyszkolonych międzynarodowych zespołów uderzeniowych tego rodzaju na świecie. Okręty monitorują żeglugę, kontrolują podejrzane jednostki, prowadzą akcje blokadowe oraz ewakuują zagrożoną ludność, a także stanowią bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu.

Szkielet zespołu stanowią okręty z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają jednostki z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski.

- Wielonarodowy elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w przypadku wojny. Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich - mówi kpt. mar. Przemysław Płonecki z 3 Flotylli Okrętów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama