Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Tak gra Polak - najlepszy na Eurowizji

Łukasz Dyczko, osiemnastoletni saksofonista, wygrał konkurs Eurowizji dla młodych instrumentalistów. Oto jego finałowy występ.

Łukasz Dyczko (Poland) LIVE at Eurovision Young Musicians 2016
Eurovision Young Musicians

Łukasz jest absolwentem Szkoły Muzycznej I stopnia w Gorlicach i szkoły muzycznej II stopnia w Katowicach. Od 2013 roku jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Fundacji „Pro Musica Bona” oraz Fundacji „Sapere Auso”. Otrzymał też stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2013 roku wygrał Międzynarodowy Konkurs Muzyczny "Marco Fiorindo" w Turynie. W 2014 był najlepszy na XI Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym w Przeworsku. W tym samym roku zwyciężył też w I Śląskim Konkursie Saksofonowym.

W kwietniu 2016 roku zdobył tytuł Młodego Muzyka Roku 2016. Zagrał w ramach tego konkursu "Rapsodię na saksofon altowy" André Waigneina. Tym samym został reprezentantem Polski na 18. Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków. Podczas koncertu w Kolonii zaprezentował rapsodię Waigneina i wygrał. Podczas występu na palcu jego ręki widać było różaniec. Więcej o tym pisaliśmy tu:

Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków odbywa się od 1982 roku. Pierwsza edycja miała miejsce w Machesterze. Kolejne organizowane są co dwa lata przez Europejską Unię Nadawców. W konkursach biorą udział muzycy poniżej 18. roku życia. Wykonują utwory muzyki poważnej. Idea konkursu wzięła się z sukcesu brytyjskiego plebiscytu organizowanego przez BBC, w którym wybierano najlepszego muzyka roku. Z tej tradycji wciąż korzystają niektóre kraje organizujące własne eliminacje. W ich trakcie wybierają swojego reprezentanta na konkurs.

Początkowo zmagania instrumentalistów odbywały się na przełomie maja i czerwca. W 2016 roku jednak zdecydowano, żeby przenieść je na wrzesień, gdyż poprzedni termin kolidował z cieszącym się większą popularnością Konkursem Piosenki Eurowizji.

Swojego kandydata w konkursie może zgłosić każdy nadawca publiczny należący do Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Aktywnymi członkami EBU są tacy nadawcy, którzy działają w państwach należących do Rady Europy lub położonych na terenie Europejskiej Strefy Nadawców. Tę z kolei wyznacza Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny. Stąd należą do niej i mają prawo wystawiać swoich kandydatów w konkursie takie kraje spoza Europy jak np: Izrael, Cypr i Armenia (Azja Zachodnia).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy