Nowy numer 42/2020 Archiwum

W Krakowie ruszy Marsz Pamięci i Życia

Ulicami Krakowa przejdzie 11 września Marsz Pamięci i Życia. Będzie on upamiętnieniem wielowiekowej obecności Żydów w dziejach stolicy Małopolski.

W jego organizację włączyło się wiele środowisk chrześcijańskich.

Marsz rozpocznie się o godz. 16.00 na dziedzińcu Collegium Maius (Jagiellońska 15) Uczestnicy przejdą trasą, na której zaplanowano kilka przystanków, m.in. na placu Wolnica (tu w sierpniu 1945 r. zginęła ofiara antysemickiego pogromu) i pod Starą Synagogą. Na zakończenie Marszu odbędzie się koncert w synagodze Tempel.

Celem Marszu jest przypomnienie młodemu pokoleniu wspólnego dziedzictwa oraz wyrażenie sprzeciwu wobec antysemityzmu. To również – wierzą organizatorzy – krok w stronę uzdrowienia relacji między Polakami i Żydami: „Chcemy wyrazić wdzięczność za każdy owoc życia na tej ziemi. Za wszystko, co potrafimy dostrzec, nazwać; ale również za dary ukryte przed naszymi oczyma... Jesteśmy pokoleniem, któremu nie było dane doświadczyć wspólnego życia na polskiej ziemi, a jednak odczuwamy rodzaj pustki, tęsknoty i ciszy”.

Honorowy patronat nad Marszem objął prezydent Krakowa, a udział w nim wezmą m.in. bp Grzegorz Ryś, prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusz Jakubowicz, przewodnicząca Związku Krakowian w Izraelu Lili Haber, rabini oraz przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich

 

« 1 »

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także