Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ukraińskie La Salette

Łanowice to jedna z niewielu wsi na Ukrainie, gdzie na przystanku autobusowym, nazwa wsi, podana jest w j. ukraińskim i j. polskim. Wieś jest właściwie zamieszkała przez samych Polaków.

Początki parafii św. Mikołaja sięgają II połowy XVI wieku. W ciągu swojej długiej historii życie parafii koncentrowało się wokół drewnianej świątyni. Od roku 1925 parafię obsługiwał ks. Dominik Czeszyk. Widział on zły stan świątyni i miał plany budowy kościoła murowanego. Niestety, plany te unicestwił wybuch II wojny światowej.

Po zakończeniu wojny, parafia pozostała na terenie Związku Radzieckiego. W 1948 roku ks. Dominik Czeszyk został aresztowany. Władze zgodziły się, by świątynię obsługiwał  wyrzucony z Mościsk redemptorysta o. Aleksander Kałużewski. Niestety, w roku 1958 wyjechał do Polski. Kościół ostatecznie zamknięto w 1963 roku. W 1980 władze nakazały jego rozebranie.

Do budowy kościoła przystąpiono na początku lat 90-tych. Ukraińskie La Salette   Ks. Wacław Turoń MS W 1994 roku parafię przejęli Księża ze Zgromadzenia Misjonarzy z La Salette. Parafia jest pod wezwaniem św. Mikołaja.

Ukraińskie La Salette   Ks. Wacław Turoń MS

Obok kultu św. Mikołaja, księża saletyni rozpoczęci propagowanie przesłania i kultu Matki Bożej z La Salette. We wrześniu 2004 roku ks. kard. Marian Jaworski poświęcił wybudowaną przy kościele kalwarię Matki Bożej z La Salette. Z czasem dobudowano boczną kaplicę, w której szczególne miejsce znalazła figura Matki Bożej.

Ukraińskie La Salette   Ks. Wacław Turoń MS Orędzie maryjne z La Salette dzięki księżom misjonarzom zostało przybliżone wiernym okolicznych parafii. Wiele parafii przyjęło figurę Matki Bożej, która była przekazywana z domu do domu. Matkę Bożą przyjmowali nie tylko katolicy, swoje drzwi otwierali również prawosławni.

Ukraińskie La Salette   Ks. Wacław Turoń MS

3 listopada 2009 roku ks. abp Mieczysław Mokrzycki ogłosił kościół w Łanowicach, sanktuarium Matki Bożej z La Salette. Dniem odpustowym sanktuarium jest sobota po 15 września.

Wcześniejsze teksty cyklu:

Autor tekstu, ks. dr Jacek Waligóra, jest dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Dorosłych Kurii Metropolitalnej we Lwowie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy