Nowy numer 42/2019 Archiwum

Pełny zapis rozmowy papieża z biskupami

Publikujemy pełny zapis rozmowy papieża Franciszka z polskimi biskupami. Odbyła się ona podczas zamkniętego spotkania w katedrze wawelskiej.

Papież Franciszek:

- Zanim rozpoczniemy dialog, wraz z przygotowanymi przez was pytaniami, chciałbym wypełnić uczynek miłosierdzia z wami wszystkimi i zaproponować kolejny. Wiem, że w tych dniach związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży wielu z was było zajętych i nie mogło pojechać na pogrzeb drogiego arcybiskupa Zimowskiego. Pochowanie umarłych jest uczynkiem miłosierdzia i chciałbym, abyśmy teraz wszyscy razem pomodlili się za ks. abpa Zygmunta Zimowskiego, aby ta modlitwa była prawdziwym przejawem miłości braterskiej, pochowaniem brata, który umarł. "Ojcze nasz...", "Zdrowaś Maryjo...", "Chwała Ojcu...", "Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...".

Teraz z kolei drugi uczynek miłosierdzia, który chciałbym zaproponować. Wiem, że martwicie się o stan zdrowia naszego drogiego kardynała Franciszka Macharskiego, który jest poważnie chory... Choćby się zbliżyć, bo sądzę, że nie można wejść tam, gdzie on się znajduje nieprzytomny, ale chociaż zbliżyć się do kliniki, szpitala, i dotknąć muru, jakby mówiąc: „Bracie, jestem z tobą”. Odwiedzanie chorych jest kolejnym uczynkiem miłosierdzia. Ja też tam pojadę. Dziękuję.

A teraz niektórzy z was przygotowali pytania, sprawili, że do mnie dotarły. Jestem do dyspozycji.

Abp Marek Jędraszewski:

- Ojcze Święty, wydaje się, że wierni Kościoła katolickiego i w ogóle wszyscy chrześcijanie w Europie Zachodniej są coraz bardziej w mniejszości w obrębie liberalno-ateistycznej kultury współczesnej. W Polsce mamy do czynienia z głęboką konfrontacją, ogromną walką między wiarą w Boga, z jednej strony, a myślą i stylem życia, tak jakby Bóg nie istniał, z drugiej. Twoim zdaniem, Ojcze Święty, jakiego rodzaju działania duszpasterskie powinien podejmować Kościół katolicki w naszym kraju, aby naród polski pozostał wierny swojej ponadtysiącletniej tradycji chrześcijańskiej? Dziękuję.

Papież Franciszek:

- Ekscelencjo, jakiej diecezji jesteś biskupem...?

Abp Marek Jędraszewski:

- Łodzi, gdzie rozpoczęła się droga św. Faustyny; bo właśnie tam usłyszała głos Chrystusa, aby udać się do Warszawy i zostać zakonnicą, właśnie w Łodzi. Historia jej życia rozpoczęła się w moim mieście.

Papież Franciszek:

- Jest ksiądz arcybiskup uprzywilejowany!

To prawda, dechrystianizacja, sekularyzacja współczesnego świata jest silna. Wręcz bardzo silna. Niektórzy jednak mówią: Tak, jest silna, ale widać przejawy religijności, jakby budził się zmysł religijny. Ale może to być także zagrożenie. Myślę, że w tym tak zsekularyzowanym świecie mamy też inne niebezpieczeństwo, uduchowienie gnostyckie: owa sekularyzacja daje możliwość rozwoju nieco gnostyckiego życia duchowego. Przypomnijmy, że była to pierwsza herezja Kościoła: apostoł Jan atakował gnostyków – i to jak, z jaką siłą! – Tam, gdzie jest duchowość subiektywna, nie ma Chrystusa. Moim zdaniem najpoważniejszym problemem owej sekularyzacji jest dechrystianizacja: usunięcie Chrystusa, usunięcie Syna. Modlę się, odczuwam... i nic więcej. To jest gnostycyzm. Istnieje jeszcze inna herezja, która jest również obecnie w modzie, ale odłożę ją na bok, bo pytanie Księdza Arcybiskupa nie idzie w tym kierunku. Istnieje również pelagianizm, ale zostawmy go na boku, aby porozmawiać o nim w innym czasie. Znajdować Boga bez Chrystusa: Boga bez Chrystusa, lud bez Kościoła. Dlaczego?  Kościół jest Matką, tą, która daje ci życie, a Chrystus jest starszym bratem, Synem Ojca, który odnosi do Ojca, tym, który objawia ci imię Ojca. Kościół - sierota. Dzisiejszy gnostycyzm, ponieważ jest właśnie dechrystianizacją, bez Chrystusa, prowadzi nas do Kościoła, powiedzmy lepiej do osieroconych chrześcijan, do osieroconego ludu. A my powinniśmy sprawić, aby nasz lud to odczuł.

« 1 2 »

Zobacz także

 • nex
  02.08.2016 23:30
  Dziwna rzecz, bo Vatican Insider oraz LifeSiteNews podają, iż był poruszany temat Komunii dla rozwodników w powtórnych związkach i papież mówił o decentralizacji uprawnień w tej kwestii na rzecz biskupów. Relacja abpa Gądeckiego jest do przeczytania na stronie KEP:

  "Przewodniczący KEP pytany był także o kwestię przystępowania do Komunii świętej przez osoby rozwiedzione, o której to kwestii papież wspomina w adhortacji „Amoris laetitia”. Abp Gądecki powiedział, że Ojciec Święty wychodzi z założenia, że prawa generalne są trudne do egzekwowania w każdym kraju, dlatego rzuca myśl o decentralizacji, by poszczególne episkopaty mogły z własnej perspektywy podejmować się aplikacji tych papieskich wskazań, ale też, by patrząc na swoją sytuację religijną i kulturową mogły odnosić się do zagadnień, które dotyczą szczegółowych spraw."

  Ten temat umknął całkowicie z "pełnej (jakoby)relacji". Pytanie kto i po co cenzuruje papieża. Widzę, że GN przetłumaczył wersję relacji ze spotkania wawelskiego wprost ze strony watykańskiej, ale tytuł "PEŁNA relacja" na stronie Watykanu nie pada.

  Reasumując.
  1.Abp Gądecki relacjonuje mediom co mówiło się na Wawelu.
  2.Watykan cenzuruje słowa papieża publikując okrojoną relację.
  3.GN usiłuje nam wmówić, że relacja jest pełna.

  Ręce opadają.  doceń 11
 • ms
  03.08.2016 08:33
  "Mamy kraje, które potrafią od wielu lat dobrze integrować imigrantów!"
  Proszę wymienić choć jeden, nie-arabski, gdzie muzułmanie się integrują.
  doceń 12
 • Gość
  23.08.2016 20:33
  Czytałem w wersji papierowej GN, że w rozmowie z papieżem Franciszkiem biskupi rozmawiali też o ruchach charyzmatycznych. Dlaczego w "Pełnej wersji" tej rozmowy nie ma to miejsca?
  doceń 0
 • Gość
  23.08.2016 22:31
  W sprawie czy episkopatu mają decydować o tym czy udzielać komunii rozwodnikom czy nie. Uważam, że nie chodzi tu o decyzję ogólną tylko o rozpatrzenie i dopuszczenie jakiejś konkretnej pary, w przypadku której więcej dobrego by się zadziałało po dopuszczeniu niż po niedopuszczeniu. Ale osobiście uważam, że tych par może być naprawdę niewiele może jedna na diecezję.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL