Nowy numer 42/2019 Archiwum

Papież z uznaniem o Polsce i organizacji ŚDM

Papież Franciszek powiedział dziennikarzom w samolocie w drodze do Rzymu, że Polska jest "piękna i specjalna", a witający go Polacy byli pełni entuzjazmu. Pochwalił organizację ŚDM w Krakowie. Mówił, że "nie jest słuszne identyfikowanie islamu z przemocą".

W czasie konferencji prasowej na pokładzie w samolocie w niedzielę wieczorem papież, pytany o wrażenia z Polski, odpowiedział, że w czasie jego podróży Polska była wyjątkowa. Żartując dodał: "W Polsce była jeszcze jedna inwazja, ale tym razem dokonała jej młodzież".

"Kraków, z tego co widziałem, wydał mi się bardzo piękny, a Polacy bardzo entuzjastyczni". Zauważył, że w niedzielny wieczór, mimo bardzo ulewnego deszczu, w Krakowie na ulicach widział tłumy ludzi. "To nie tylko byli młodzi ludzie, ale także staruszki" - podkreślił Franciszek. Mówił także o "szlachetności narodu polskiego".

Papież wspomniał, że kiedy był dzieckiem, poznał w miejscu, gdzie pracował jego ojciec, wielu Polaków w Argentynie, którzy przyjechali tam po wojnie. "To byli dobrzy ludzie i to pozostało w sercach. Odnalazłem na nowo tę waszą dobroć" - zapewnił papież.

Podczas konferencji Franciszek podkreślił, że "nie jest słuszne identyfikowanie islamu z przemocą". "To nie jest prawda" - dodał.

Wyznał, że nie lubi, kiedy mówi się o "islamskiej przemocy". Przypomniał, że każdego dnia we Włoszech są informacje o różnych aktach przemocy i zbrodni, na przykład - wymienił - ktoś zabija narzeczoną, teściową. "I to są ochrzczeni katolicy" - zauważył.

Papież wyraził opinię, że jeżeli miałby mówić o przemocy islamskiej, to musiałby też mówić o "przemocy katolickiej". Podkreślił, że prawie we wszystkich religiach są małe grupy fundamentalistów. "My też je mamy"- ocenił.

Mówił też: "Zastanawiam się nad tym, ilu młodych ludzi, których my Europejczycy zostawiliśmy bez ideałów, sięga po narkotyki , alkohol". Inni, dodał, jadą na front i "zaciągają się" do grup fundamentalistów.

"Tak, możemy powiedzieć, że tzw. ISIS, Państwo Islamskie, deklaruje się jako stosujące przemoc" - zauważył papież. Przypomniał dokonywane przez tę organizację egzekucje. "Ale to jest grupka"- zastrzegł.

Zdaniem papieża "nie należy mówić, że islam jest terrorystyczny".

"Długo rozmawiałem z wielkim imamem (kairskiego uniwersytetu) Al Azhar. Oni dążą do pokoju i spotkania"- zaznaczył Franciszek. Jego zdaniem możliwa jest "dobra koegzystencja".

"Terroryzm jest wszędzie" - powiedział. W tym kontekście wymienił "terroryzm plemienny" w niektórych państwach afrykańskich.

"Terroryzm wzrasta, kiedy nie ma innej opcji. Teraz powiem coś, co może być niebezpieczne. Ale kiedy w centrum światowej gospodarki umieszcza się bożka-pieniądza, a nie mężczyznę i kobietę, to już jest pierwszy terroryzm"- mówił papież dziennikarzom.

"Przepędziłeś cud stworzenia, a w centrum umieściłeś pieniądz. To już jest bazowy terroryzm, pomyślmy o tym"- zachęcił .

Pytany o to, dlaczego do tej pory nie wypowiedział się na temat wydarzeń w Turcji, gdzie- jak podkreślił włoski dziennikarz- trwają represje, Franciszek oświadczył: "Kiedy musiałem powiedzieć coś, co nie podobało się Turcji, ale czego byłem pewien, powiedziałem z konsekwencjami, które znacie". Tak nawiązał do tego, że ludobójstwo Ormian nazwał "ludobójstwem", co wywołało sprzeciw władz w Ankarze.

"O Turcji nie mówiłem dotąd, bo na podstawie otrzymanych informacji nie jestem wciąż pewien, co się tam dzieje"- wyjaśnił.

Papież zapewnił, że śledzi wiadomości napływające do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej i analizy polityczne. Jego zdaniem sytuacja w Turcji "nadal nie jest jasna".

Franciszka zapytano, w jaki sposób przygotował się do spotkania z młodzieżą w Krakowie i jak nauczył się języka doskonale trafiającego do młodych słuchaczy do tego stopnia, że posługiwał się również młodzieżowym słownictwem. Franciszek odpowiedział: "Lubię rozmawiać z młodzieżą, słuchać młodzieży. Oni zawsze stawiają mnie w trudnej sytuacji, bo mówią rzeczy, o których nie pomyślałem, albo pomyślałem połowicznie".

"To są młodzi niespokojni, młodzi kreatywni i to od nich pożyczam ten język" - dodał. Papież wyznał, że wiele razy musi pytać, co znaczą pewne słowa lub określenia w młodzieżowym języku.

Następnie wyraził przekonanie, że "ponieważ młodzi ludzie są naszą przyszłością", należy prowadzić z nimi dialog, a także czuwać nad tym, aby trwał dialog między "młodymi a dziadkami". Na tym polega - wyjaśnił - przekazywanie doświadczenia następnym pokoleniom.

"Nie lubię, kiedy mówi się, że młodzi mówią głupoty, bo my też dużo ich mówimy. Młodzi ludzie mówią głupoty i rzeczy dobre, tak jak wszyscy. Trzeba ich słuchać, rozmawiać; bez postawy zamknięcia, cenzury" - dodał.

Franciszka pytano również o zarzuty, jakie pojawiły się ostatnio pod adresem watykańskiego prefekta Sekretariatu ds. Ekonomii, kardynała George'a Pella z Australii, który oskarżony został o czyny pedofilii, jakich miał dopuścić się kilkadziesiąt lat temu. Franciszek odpowiedział, że pierwsze informacje, jakie przyszły na ten temat były niejasne i dotyczyły wydarzeń sprzed 40 lat.

Następnie papież zauważył, że doniesienia w tej sprawie trafiły w ręce wymiaru sprawiedliwości i nie można wydawać osądów, zanim on się wypowie. "Musimy czekać na wymiar sprawiedliwości i nie wydawać wcześniej osądu" - stwierdził. Podkreślił, że on sam wypowie się dopiero wtedy, gdy uczyni to wymiar sprawiedliwości.

Pytany o to, jak się czuje po upadku podczas mszy w Częstochowie, odparł: "Patrzyłem na Matkę Bożą i zapomniałem o schodku. Trzymałem kadzielnicę i kiedy poczułem, że upadam, pozwoliłem sobie na ten upadek i tak się uratowałem".

"Gdybym stawiał opór, poniósłbym konsekwencje, a tak to wszystko dobrze się skończyło"- dodał.

Na początku konferencji prasowej papież wspomniał dziennikarkę telewizji RAI Annę Marię Jacobini, która zmarła w Krakowie, dokąd pojechała jako wysłanniczka na Światowe Dni Młodzieży. Poinformował, że spotkał się w niedzielę z jej rodziną.

W związku z tym, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie, od jednego z dziennikarzy otrzymał kapelusz typu panama. Przy tej okazji Franciszek poradził, aby do następnych ŚDM przygotować się tak dobrze, "jak krakowianie i Polacy".

« 1 »

Zobacz także

 • dzidzi
  01.08.2016 12:17
  Nie można terroryzmu utożsamiać z islamem, jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o wpływy i kasę, religia staje się narzędziem za pomocą którego dąży się do określonych celów. O tym cały czas mówi Papież, takie działania prowadzą właśnie do wyrobienia sobie pewnego automatyzmu w postrzeganiu zagrożenia, jak terroryzm to islam...Ktos to dobrze obmyślił, doprowadzi do tego, że islam będzie negowany, zwalczany itp, a wtedy dopiero jego wyznawcy poczują się zagrożeni i ruszy masa krytyczna.Teraz, ktoś cały czas działa, żeby "podciąć" tą lawinę, na razie podkładając dynamit w różnych miejscach... Przy okazji zrobi się pranie mózgu paru zagubionym ludziom wmawiając im, że mają walczyć za religie i już...
  Toż to na odległość widać, że jest to sterowane odgórnie. Ci co się wysadzają i mordują to ludzie, którzy zostali do tego "przygotowani" i wyszkoleni, to jest mięso armatnie. Państwo islamskie, jak słaba struktura, używa radykalizmu i terroru, bo czuje się cały czas zagrożone.
 • kama
  01.08.2016 12:35
  Jakie to "grupki" katolickich fundamentalistów obcinają głowy imamom?
  Zrównywanie muzułmanów zabijających z imieniem Allaha z Włochem mordującym teściową to jakieś horrendum! Chyba, że ten Włoch mordował z okrzykiem: "W imię Boga Trójjedynego". To co innego.
  Ta wypowiedź Franciszka doskonale ilustruje do jakich absurdów prowadzi polityczna poprawność. Najgorsze, że jest udziałem samego papieża.
  doceń 14
 • Goscinnie
  02.08.2016 04:01
  Nie slyszalem zeby katolicy zabijali w imie Jezusa natomiast islamisci okrutnie morduja na szeroka skale w imie Boga. To porownanie jest strasznie krzywdzace dla katolikow a zwlaszcza gdy robi to papiez. Dobry pasterz tak nie postepuje. Przykre bardzo przykre.
  doceń 7
 • nex
  05.08.2016 08:18
  Biskup Ryś powiedział, że w islamie działa Duch Święty. Owszem, ale podejrzewam, że nie w taki sposób, jak sobie to wyobraża biskup. Islam najprawdopodobniej będzie narzędziem oczyszczenia Kościoła. Skoro dwie trzecie (minus kilku) biskupów na synodzie głosuje przeciw ewangelii i dekalogowi, skoro księża oddają kościoły mahometanom i robią kolekty na budowę meczetów, skoro papież wzywa do czytania Koranu i gada androny o przemocy katolickiej, a zakonnica katolicka gada o swoim zachwycie Koranem, to należy się spodziewać następnych księży z poderżniętymi gardłami. Tym razem na masową skalę. Nie na darmo pierwsze przykazanie jest pierwsze. Zauważcie za co Pan Bóg w St.Testamencie zsyłał najcięższe kary: za DIALOG MIĘDZYRELIGIJNY. Nie sądzę, że zmienił poglądy.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL