Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Być albo nie być

Brytyjczycy potrzebowali tego referendum. Musieli zdecydować, czy opłaca im się nadal udawać Europejczyków, czy wolą stać się tymi, kim są naprawdę: Brytyjczykami.

W chwili gdy Czytelnik trzyma w ręku ten numer GN, prawdopodobnie znany jest już wynik referendum w Wielkiej Brytanii. Na ulicach świętują zwolennicy lub przeciwnicy wyjścia z Unii Europejskiej. Chociaż idę o zakład, że w przypadku zwycięstwa tych drugich nie ma aż tak hucznej fety jak w przypadku wygranej zwolenników Brexitu. Z prostego powodu: nawet jeśli jakimś cudem większość Brytyjczyków ponownie powiedziała „yes” Unii Europejskiej, to bynajmniej nie z miłości. Jeśli zaś – co bardziej prawdopodobne – zwyciężyli jednak eurosceptycy, to świętowanie na ulicach Londynu wydaje się bardziej naturalne. Wielka Brytania nie tyle nie pasuje do Europy, ile do biurokratycznego tworu, jakim w ostatniej dekadzie stała się Unia Europejska.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny