Nowy numer 20/2022 Archiwum

Franciszek: Oczyszczajmy z brudu oblicze Kościoła

Na spotkaniu z przedstawicielami ROACO papież nawiązał do odkrytej mozaiki podczas renowacji Grobu Pańskiego.

Mimo łez i krwi spowodowanych wojnami, przemocą i prześladowaniem chrześcijanie wezwani są do głoszeniu pokoju Jezusa, który puka do naszych serc na Bliskim Wschodzie czy na Ukrainie. Franciszek mówił o tym na specjalnej audiencji dla uczestników spotkania Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim ROACO. Zakończone właśnie obrady w znacznej mierze poświęcone było dramatycznej sytuacji w Syrii, Iraku oraz na Ukrainie. Nie tylko planowano dalszą pomoc humanitarną dla mieszkańców tych terenów i działania duszpasterskie, ale i modlono się o pokój i pojednanie.

W czasie audiencji dla ROACO Franciszek nawiązał do remontu Kaplicy Grobu Pańskiego w Jerozolimie oraz renowacji bazyliki Narodzenia. Podczas prac renowacyjnych w Betlejem odkryto na mozaice postać niewidocznego dotąd anioła. Wraz z pozostałymi sześcioma wydaje się on zmierzać w swoistej procesji ku miejscu narodzin Słowa, które stało się ciałem.

„Dzięki temu możemy pomyśleć, że niejednokrotnie oblicze naszych wspólnot kościelnych bywa przykryte «brudem» wywołanym różnymi problemami i grzechami – mówił Papież. – Mimo to wasze działanie musi zawsze kierować się pewnością tego, że pod materialnym i moralnym zanieczyszczeniem, także pod łzami i krwią wywołanymi wojnami, przemocą i prześladowaniem, pod tą warstwą, która wydaje się nieprzenikniona, znajduje się świetlane oblicze, takie jak anioła z tej mozaiki.  I wy wszyscy, poprzez wasze projekty i działania, współpracujecie w tym «odnawianiu», aby oblicze Kościoła odbijało w widoczny sposób światło Chrystusa, Słowa Wcielonego.  On jest naszym pokojem i puka do drzwi naszych serc na Bliskim Wschodzie, jak też w Indiach czy na Ukrainie”.

Franciszek przypomniał też, że na spotkaniu ROACO mówiono o obecności Kościoła syrolomalabarskiego i syromalankarskiego w Indiach poza stanem Kerala. Zachęcił, by ta obecność rozwijała się z poszanowaniem praw każdego, bez ducha podziału, wzmacniając wspólne świadectwo o Jezusie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama