Nowy numer 17/2024 Archiwum

Przeszłość ma przyszłość

Dawno żaden album nie zaserwował mi takiej porcji wzruszeń.

Zachwyciła mnie ta płyta. Już intro zapowiada niezwykły materiał.

Następujący po nim irlandzki hymn z VI w. „On moim Panem” na dłuuuugo pozostaje w pamięci. Wprost nie można opędzić się od tej piosenki. A „korzenny”, przenikający do szpiku kości krzyk Izraela: „Kadosh” – to prawdziwe arcydzieło.

Mate.O pokazuje, że przeszłość ma… przyszłość. „Pieśni naszych ojców są duchowym spadkiem, spisanym dziedzictwem minionych pokoleń ludzi wiary. Śpiewanie ich bez ożywionego doświadczenia więzi z Chrystusem, jest tylko piękną muzyką wziętą z historycznego skansenu tradycji Kościoła. Śpiewane z niezaspokojoną potrzebą wyrażania zachwytu i wychwalania Chrystusa, rozbrzmiewają duchowym objawieniem, które dzisiaj może stać się dla nas skarbem” – opowiada.

Do nagrań zaprosił pierwszą ligę muzyków z całej Polski (m.in. Joachima Mencla, Pawła „Bzima” Zareckiego, Irka Głyka, Tomasa Sancheza i Adama Szewczyka).

Dawno żaden album nie zaserwował mi takiej porcji wzruszeń.

*

Mate.O PIEŚNI NASZYCH OJCÓW. Wyd. Philadelphia Records, 2016 r.

Mate.O - CZEGO CHCESZ OD NAS PANIE - PIEŚNI NASZYCH OJCÓW
mateoBand

« 1 »

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza