Nowy numer 21/2020 Archiwum

Znieśli możliwość ordynacji kobiet na pastorów

Jak poinformował w poniedziałek łotewski dziennik "Diena", będący największą wspólnotą religijną Łotwy Kościół Ewangelicko-Luterański oficjalnie zniósł wprowadzoną w 1975 roku ordynację kobiet na pastorów.

Według gazety na synodzie pod koniec ubiegłego tygodnia decyzję tę zatwierdziła niezbędna większość ponad trzech czwartych spośród 335 delegatów. Od czasu gdy na czele łotewskich luteran stanął w 1993 roku jako arcybiskup Rygi konserwatywny Janis Vanags, żadna kobieta nie została już pastorem.

Zniesienie na Łotwie prawnej możliwości ordynacji kobiet to pójście pod prąd aktualnym tendencjom. Nie dziwi ono jednak w tym sensie, że luteranie łotewscy generalnie uchodzą za konserwatywnych.

« 1 »
 • mmm
  06.06.2016 19:44
  Zagadka.
  Kto organizował rekolekcje dla łotewskich pastorów w ubiegłych latach???

  Podpowiedź: mieszkał i posługiwał ponad 20 lat w Polsce. Choć nie jest Polakiem to pisał książki po Polsku, świetnie zna nasz język choc mówi ze specyficznym akcentem. Ma gorące nabożeństwo do Matki Niepokalanej, w internecie jest mnóstwo wykładów nt. ekumenizmu, charyzmatyzmu ale tez zdrowej katolickiej nauki. Dużo polskich księży przyjeżdżało na rekolekcje i słuchało jego konferencji.

  Te luterańskie decyzje to owoce jego pracy apostolskiej.
 • Anna
  06.06.2016 22:18
  W sumie jaka to różnica. Luterańscy pastorzy mężczyźni nie odprawiają mszy św. bo nie mają ważnych święceń.
  doceń 7
 • Stanisław_Miłosz
  06.06.2016 23:33
  "Róża Lutra. Motyw róży Marcin Luter zaczerpnął prawdopodobnie z herbu rodowego"

  Herbu rodowego? Christiana Rosenkreuza?

  Kabaliści, gnostycy, różokrzyżowcy, wolni murarze spekulatywni, iluminaci, protokoły "mędrców" i NWO. Słowa klucze. Kręgi wtajemniczenia.

  Dziwny był przełom wieków XV i XVI w Gremanii, czasy Lutra, Kalwina. Spotkanie różnych "tradycji". Spotkanie Chazarów z uchodźcami z Sefardim. W ukryciu Waldensi, Bogomilcy, Husyci. Marrani i poźniejsi frankiści. Kto kogo inspirował? Kto kogo w co "wtajemniczał"?
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama