Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nie oddadzą tej szkoły?

Jeśli zbudujecie nam nową szkołę, wtedy oddamy budynek – usłyszeli wierni parafii św. Antoniego we Lwowie, do której kiedyś należał były klasztor. Spór ciągnie się od 25 lat, ale pozytywnego zakończenia nie widać.

Niedawna próba publicznej debaty na ten temat w centrum prasowym we Lwowie zakończyła się awanturą. Na konferencję prasową pt. „Dyskryminacja i bezczynność Lwowskiej Rady Miejskiej w stosunku do obywateli Ukrainy na przykładzie Domu Parafialnego kościoła św. Antoniego” przyszła liczna grupa zwolenników utrzymania bezprawia. Okrzyki: „Nie oddamy tej szkoły”; „Może wam cały Lwów oddać?”; „Będziemy pikietować”; „Przenieście sobie kościół w inne miejsce” uniemożliwiały jakąkolwiek rozmowę o problemie, który nie jest załatwiony od lat.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego