Nowy numer 23/2021 Archiwum

Papież: Nie ma Jezusa - nie ma zasięgu

Bądźcie miłosierni i zdolni do przebaczenia, nieście pomoc tym, którzy na nią czekają - apelował w sobotę papież Franciszek do kilkudziesięciu tysięcy nastolatków z wielu krajów, zgromadzonych na koncercie na Stadionie Olimpijskim w Rzymie.

W orędziu wideo papież pozdrowił uczestników Jubileuszu Dziewcząt i Chłopców, zorganizowanego w ramach Roku Świętego.

Franciszek zachęcał młodzież do uczynków miłosierdzia, które - jak przypominał - są "prostymi gestami" i pozwalają rozpoznać oblicze Jezusa w twarzach innych ludzi; także młodych - dodał. Są młodzi ludzie, podkreślał, którzy są głodni i spragnieni. "To uchodźcy, cudzoziemcy i chorzy, którzy potrzebują naszej pomocy, naszej przyjaźni" - powiedział.

Franciszek wskazywał, że być miłosiernym to znaczy być zdolnym do tego, by przebaczać. "A nie jest to łatwe, co? Może zdarzyć się, że czasem w rodzinie, w szkole, w parafii, w sali gimnastycznej czy w miejscach zabawy ktoś może źle nas potraktować, a my czujemy się urażeni albo w chwili zdenerwowania to my możemy obrazić innych" - mówił papież. Następnie radził: "Nie pozostawajmy z naszym żalem albo pragnieniem zemsty. To niczemu nie służy". Ostrzegał, że taka postawa jak "kornik" pożera duszę i nie pozwala być szczęśliwym. "Wybaczajmy i zapominajmy o doznanej krzywdzie; w ten sposób możemy zrozumieć nauczanie Jezusa i być jego uczniami oraz świadkami miłosierdzia" - apelował Franciszek.

Zwrócił się też do młodzieży: "Tyle razy zdarza się, że muszę zadzwonić do przyjaciół, ale nie mogę się z nimi skontaktować, bo nie ma zasięgu. Jestem pewien, że i wam to się przytrafia, że telefon komórkowy w pewnych miejscach nie łapie pola". "Pamiętajcie, że jeśli w waszym życiu nie ma Jezusa, to tak, jakby nie było zasięgu. Nie można porozmawiać i człowiek zamyka się sam w sobie. Bądźmy zawsze tam, gdzie jest zasięg; w rodzinie, w parafii, w szkole" - wzywał papież. Przekonywał, że dzięki temu młodzież będzie mogła zawsze powiedzieć "coś dobrego i prawdziwego".

Zapraszając na niedzielną poranną mszę na placu Świętego Piotra, Franciszek pożegnał się z młodzieżą, mówiąc "ciao".

Na koncert na rzymskim Stadionie Olimpijskim zaproszono wiele gwiazd włoskiej sceny muzycznej, znanych z festiwalu piosenki w San Remo oraz tzw. talent shows w telewizji, wśród nich jednego z idoli młodzieży Lorenzo Fragole. Inni goście wieczoru to reżyser Gianfranco Rosi, autor nagrodzonego główną nagrodą na festiwalu w Berlinie filmu dokumentalnego "Fuocoammare" o napływie migrantów na Lampedusę, a także astronauci Luca Parmitano i Paolo Nespoli.

Jubileusz młodzieży to najbardziej masowa uroczystość Roku Miłosierdzia zorganizowana w Rzymie. Przed południem na placu Świętego Piotra papież, podobnie jak 150 obecnych tam kapłanów, spowiadał nastolatków. Wśród tysięcy chłopców i dziewcząt przybyłych z zagranicy jest grupa 30 mieszkańców brukselskiej dzielnicy Molenbeek, skąd pochodzili terroryści, sprawcy zamachów terrorystycznych w tym mieście oraz w Paryżu. Jak wyjaśnili młodzi Belgowie, swą obecnością chcieli podkreślić: "Nie możemy ulec nienawiści i terrorowi".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama