Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ciepło, ciepło, gorąco

Słucham najnowszego krążka Gospel Rain i czuję, że ogień płonie.

Ognia nie trzeba podgrzewać – dostałem takie słowo, gdy jechałem przed miesiącem głosić rekolekcje. Zafascynowało mnie. Ognia nie trzeba podgrzewać… Słucham najnowszego krążka Gospel Rain i czuję, że ogień płonie.

„Jest ogień! Jest ogień” – można zawołać po wysłuchaniu tych porywających utworów. Grupa jest w świetnej formie, to moim zdaniem najlepsza ich płyta. Taki… ogień z deszczu.

Album "Ogień" zarejestrowany w wersji koncertowej we wrześniu ubiegłego roku w Lublinie powstał w roku jubileuszu 25-lecia istnienia zespołu. W nagraniach udział wzięli: Olga Szomańska i Kasia Dereń, Mate.o i najbardziej znany polski muzyczny duet bliźniaków: Łukasz i Paweł Golcowie. Usłyszymy też świetnie zaaranżowane partie orkiestry smyczkowej kierowanej przez Michała Ostrowskiego.

Porywające pieśni chwały, gospelowe hymny i klimaty lat osiemdziesiątych (współbrzmienie barw „żywych” instrumentów oraz partii elektronicznych).

Gospel Rain (dziś to już kilkudziesięcioosobowa ekipa) po raz pierwszy zebrał się w Lublinie w sierpniu 1991 roku, tuż
po Światowych Dniach Młodzieży w Częstochowie.

– Dlaczego jak typowy Polak nie pomarudzisz sobie, nucąc pod nosem „tak mi źle, tak mi źle, tak mi szaro? „Kiedy usłyszałeś o tym, by błogosławić w „dennych sytuacjach”? – zapytałem lidera chóru Grzegorza Głucha.

– Ja tego nie usłyszałem. Ja to przeżyłem na własnej skórze w czasie mojego nawrócenia – odpowiedział. – Drugiego, poważniejszego, gdy doświadczyłem obecności Boga, która dosłownie mnie przeszyła. Byłem w potwornym kryzysie, w beznadziejnym stanie, a moja słabość przesłaniała absolutnie wszystko. I wówczas zacząłem uwielbiać. Doświadczałem rozerwania. Tak, to dobre słowo: rozerwania, rozdarcia. Czułem ogień, który zaczynał palić, trawić…

O tym jest ta płyta.

« 1 »

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza