Nowy numer 38/2023 Archiwum

8/8 - mamy jeden dzień!

Dziś Dzień Kobiet. Niestety wiele kobiet jest traktowanych w sposób okrutny. To ofiary handlu ludźmi… Możemy im pomóc.

Na brutalnej eksploatacji współczesnych niewolnic grupy przestępcze zarabiają rocznie miliony dolarów. Ofiary pozostają ze złamanym ciałem i pokaleczoną psychiką. Jest i śmierć.

W trakcie dziennikarskiej pracy spotykałem się kilkakrotnie z ofiarami handlu ludźmi. Zwłaszcza w Kenii, gdzie proceder jest mocno obecny. Ofiarom pomaga organizacja HAART, założona przez mieszkającego tam od lat polskiego prawnika Radosława Malinowskiego (rozmowa: Niewolnictwo istnieje).

Historie ofiar brzmią podobnie. To najczęściej dziewczęta w wieku ok. dwudziestu kilku lat. U podstaw dramatu zazwyczaj jest bieda. Potem pojawiał się ten "ktoś", kto daje nadzieję, wzbudza zaufanie, oferuje pracę. Bilet w jedną stronę. I taki jest początek koszmaru. Zabrane paszporty, brak kontaktu z rodziną, niewolnicza praca, gwałty (często zbiorowe), oblewanie kwasem, bicie...   

ZOBACZ: Ofiarami rocznie pada do 800 tysięcy osób!
restitue
Od 18 października 2015 (Międzynarodowy Dzień przeciw Handlowi Ludźmi) organizacja HAART stara się o pozyskanie funduszy na budowę schroniska dla ofiar handlu ludźmi. Powstanie ono w Nairobi. O pracy HAART pisałem kilkakrotnie, starając się zachęcić do wsparcia tej inicjatywy (reportaże: Jak owce na rzeź; Zbezczeszczone).

Dziś, w tym symbolicznym dniu, jest kolejna okazja, by zwrócić uwagę na problem i wspomóc budowę schroniska dla kobiet, których kobiecość została sponiewierana przez grupy przestępcze handlujące ludźmi.

- Zróbmy tegoroczny 8 marca dniem wyjątkowym dla kobiet - ofiar handlu ludźmi. 8 marca ofiarujmy 8 złotych na budowę tego schroniska. I przekażcie znajomym ten post. Zobaczymy, jak daleko uda nam się dotrzeć przez jeden dzień! - zachęca Radosław Malinowski, założyciel i dyrektor HAART.

Szczegóły i możliwość wsparcia na stronie kampanii: www.zbudujfreedom.pl.

Inicjatywę "Zbuduj FreeDOM" popierają m.in. papież Franciszek (zobacz: Papież błogosławi Zbuduj FreeDOM), biskup kenijskiej diecezji Ngong John Oballa Owa, Ewa Czaczkowska, Krzysztof Zanussi, Darek i Ewa Malejonkowie, kabaret Mumio i inni.

"Gość Niedzielny" jest jednym z patronów medialnych kampanii "Zbuduj FreeDOM". W kampanię zaangażował się również zespół Dobre Ludzie, którego liderem jest nasz redakcyjny kolega Szymon Babuchowski. Tak powstał utwór "Z wolności dom".

DOBRE LUDZIE Z wolności dom
Dobre Ludzie

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Krzysztof Błażyca

Z redakcją „Gościa" związany od roku 2006 r. Religioznawca, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor książek „Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (zbiór reportaży z Tanzanii, Kenii, Zambii, Nigerii i Ugandy) oraz reportażu „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy", za który otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017 w kategorii książka podróżnicza roku oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą książkę roku 2017 o tematyce afrykanistycznej w kategorii publikacji popularno-naukowej. Autor wystaw fotograficznych ukazujących życie codzienne w krajach Afryki. Publikacje w „Misyjnych drogach", „Poznaj Świat", „Catholic Mirror" (Kenia), „Magazynie Familia", „Warto", „W drodze", „Almanachu Prowincjonalnym", „Tygodniku Powszechnym". Związany z organizacjami pomocowymi w Ugandzie i Kenii. Motto: „Pokochajcie Afrykę!" (kard Charles Lavigerie).

Kontakt:
krzysztof.blazyca@gosc.pl
Więcej artykułów Krzysztofa Błażycy

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Quantcast