Nowy numer 25/2018 Archiwum

Od dziś dostępne pierwsze dokumenty "Bolka"

W czytelni IPN przy Kłobuckiej w Warszawie można przeglądać akta znalezione u Kiszczaka.

IPN od godziny 12 udostępni pierwszą partię dokumentów dotyczących tajnego współpracownika "Bolka" znalezionych u wdowy po generale Czesławie Kiszczaku.

W ubiegłym tygodniu prezes IPN Łukasz Kamiński poinformował, że wśród dokumentów, które znajdowały się w domu szefa MSW z lat 80. gen. Czesława Kiszczaka są: zobowiązanie do współpracy z SB podpisane: Lech Wałęsa "Bolek", teczka personalna i teczka pracy tajnego współpracownika z lat 1970-76. Jak przekonuje Instytut Pamięci Narodowej są to dokumenty autentyczne.

"Ponieważ sprawa wzbudza emocje, potrzebne było sprawne działanie IPN, aby jak najszybciej opinia publiczna mogła się dowiedzieć, co jest zawarte w tych dokumentach" - wyjaśniał prezes IPN Łukasz Kamiński, uzasadniając decyzję o szybkim udostępnieniu materiałów.

20 lutego rzeczniczka IPN Agnieszka Sopińska-Jaremczak poinformowała, że dokumenty znalezione 16 lutego w domu Kiszczaków zostały włączone do zasobu archiwalnego IPN. Instytut wyodrębnił wśród tych akt 4 jednostki archiwalne: teczkę personalną tajnego współpracownika pseudonim "Bolek" dot. Lecha Wałęsy (183 strony), teczkę pracy tajnego współpracownika pseudonim "Bolek" (576 stron), pismo Czesława Kiszczaka do dyrektora Archiwum Akt Nowych  w Warszawie z dnia 5 kwietnia 1996 r. w sprawie przekazania do AAN dokumentów dot. współpracy Lecha Wałęsy z SB, oryginalne opakowanie, w którym przechowywano materiały archiwalne dot. współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa do chwili zajęcia dokumentów przez prokuratora IPN-KŚZpNP.

Materiały te zostały oznaczone jako akta niezawierające informacji niejawnych. Wszystkie dokumenty w trakcie opracowywania ich w IPN zostały zdigitalizowane, udostępnione jednak będą kopie papierowe.

Jak przypomniała rzecznik IPN Agnieszka Sopińska-Jaremczak, dokumenty będą dostępne dla historyków prowadzących działalność naukową i dla dziennikarzy. By mieć do nich wgląd trzeba wypełnić formularz dostępny na stronach IPN. W czytelni przy Kłobuckiej uruchomionych zostało dodatkowych 10 miejsc. Obecnie akta będzie można przeglądać jednocześnie na 40 stanowiskach.

IPN zapewnia, że są to autentyczne materiały, które będą poddawane dalszym analizom. Lech Wałęsa z kolei na swoim mikroblogu zapewnia:

"Jedna sprawa mnie niepokoi , uwierzono że dałem się złamać , że jednak mimo wszystko w latach 70 lekko współpracowałem donosiłem i brałem pieniądze .NIE . NIE .NIE....nie ....nie .nie .to NIEPRAWDA ..

Gdyby była to prawda i byłyby tego dowody.to nie ryzykowano by z takim rozmachem podrabiania faktów i dowodów , .

Pokazywano by te rzekomą zgodę na współpracę , donosy napisane i pokwitowania na branie pieniędzy ...wystarczy" (pisownia oryginalna).

 

 

« 1 »

Zobacz także

 • zorie
  22.02.2016 09:08
  Sprawa Wałęsy jest dobrze znana i w sumie nic nowego się nie dowiadujemy. A kto szedł w zaparte, ten będzie nadal szedł w zaparte, choćby ujawniono video pokazujące jak Wałęsa kapuje kolegów na SB. Ten cały spektakl z coraz to nowymi oświadczeniami i krętactwem Bolka, a także jego kamaryli, jest naprawdę żenujący, a media .


  Kluczowe pytanie jest takie: jakie jeszcze dokumenty były w szafie Kiszczaka. Na ten temat media milczą, co jest bardzo charakterystyczne, ale i niepokojące.
  doceń 5
 • MarianNowak
  22.02.2016 10:54
  IPN robi błąd udostępniając tak szybko dokumenty bez żadnych poważnych badań. Jest to działanie wbrew założeniom statutu IPN.
 • CYnick
  22.02.2016 11:15
  Czy mozna skuteczniej odwrocic uwage od gospodarki? Mozna. Nastepny punkt programu: Smolensk. I Tusk na lawie oskarzonych za zdrade stanu. To oczywiste. Dowod koronny: zdjecie z Putinem... Ale to za dwa lata.
  doceń 2
 • Agaton
  22.02.2016 12:08
  Kiedy upublicznienie teczki TW "Lucjan"???

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama