Nowy numer 21/2018 Archiwum

Spowiednik apostołki Bożego Miłosierdzia

15 lutego wspominamy błogosławionego ks. Michała Sopoćkę.

Urodził się on 1 listopada 1888 roku na Wileńszczyźnie w ubogiej rodzinie szlacheckiej, pielęgnującej tradycje patriotyczne.Rodzice zadbali o podstawowe wykształcenie dzieci. Wybór drogi życiowej i wczesne odczytanie powołania Michał zawdzięcza moralnej postawie rodziców, ich głębokiej pobożność i miłości rodzicielskiej.

W 1910 r. Michał Sopoćko rozpoczął czteroletnie studia w Seminarium Duchownym w Wilnie. W cztery lata później rozpoczął swoją kapłańską posługę w parafii Taboryszki koło Wilna.

W kolejnych latach odbył studiu na Uniwersytecie Warszawskim i w Wyższym Instytucie Pedagogicznym. Będąc od 1932 r. spowiednikiem sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, ks. Sopoćko spotkał siostrę Faustynę Kowalska, która od maja 1933 r. została jego penitentką. Spotkanie to okazało się ważne dla obojga. Ona znalazła w nim mądrego spowiednika, który był inspiratorem powstania jej Dzienniczka Duchowego, a on za jej przyczyną stał się czcicielem Miłosierdzia Bożego i stworzył podstawy teologiczne tego kultu.

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.

Jeszcze przed wojną ks. Michał Sopoćko zaczął prowadzić intensywną akcję trzeźwościową w ramach Społecznego Komitetu Przeciwalkoholowego. W latach 50. zorganizował szereg kursów katechetycznych dla zakonnic i osób świeckich, a także wykłady otwarte o tematyce religijnej przy parafii farnej w Białymstoku. W 1962 r. przeszedł na emeryturę, ale do końca swych dni uczestniczył aktywnie w życiu diecezji, pracował naukowo i publikował.

Zmarł w domu Sióstr Misjonarek w Białymstoku 15 lutego 1975 r.

30 listopada 1988 r. dokonano ekshumacji zwłok ks. Michała Sopoćki w celu przeniesienia ich do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. 28 września 2008 r. w tym właśnie sanktuarium miała miejsce uroczysta beatyfikacja ks. Michała.

Więcej o błogosławionym ks. Sopoćce:

 

« 1 »

Zobacz także

 • Maks
  15.02.2016 10:59
  Szkoda, że tak lakonicznie napisano o roli księdza w drodze do świętości siostry Faustyny. Warto przeczytać książkę o tym, jak ksiądz jej pomagał, ile musiał zgasić wątpliwości, jak ją mądrze prowadził i jak wiele wysiłku wymagało od niego to wszystko. Nie wspomniano na przykład o tym, że ksiądz Sopoćko pozował czasami w trakcie malowania wiadomego obrazu z Jezusem i miał wielki udział w stworzeniu tego dzieła. Powtarzam, warto zgłębić etap pracy księdza związany z siostrą Faustyną. To niebanalna postać Kościoła.
  doceń 2
 • Maks
  15.02.2016 13:32
  Pardon, dopiero teraz zobaczyłem rozszerzony artykuł.
  doceń 0
 • mpaproc
  18.02.2016 07:52
  AMEN!!!!intensywny kurs polskiego Katowice Preply http://edukacja.net/topic/1671-korepetycje
  doceń 0
 • Zuzanna Tyczka
  06.09.2016 11:08
  W jaki sposób najszybciej przyswoić wiedzę odnośnie języka,nawet ojczystego? Poprzez intensywny kurs języka polskiego w Katowicach, wszystko za sprawa platformy Preply, która swoją działalność rozszerzyła również w naszym kraju http://www.mowpohiszpansku.pl/nauka-2/preply-portal-z-ofertami-korepetycji-juz-w-polsce.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama