Nowy numer 25/2018 Archiwum

Nagła śmierć szefa rosyjskiego wywiadu

Naczelnik Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU) rosyjskiego sztabu generalnego generał Igor Siergun zmarł nagle w niedzielę w wieku 58 lat - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Rosji.

Przyczyny zgonu nie podano. Siergun stał na czele GRU - czyli rosyjskiego wywiadu wojskowego - od grudnia 2011 roku. Pełnił jednocześnie funkcję zastępcy szefa sztabu generalnego.

W przeciwieństwie do rządowego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) dublujący jego działalność na arenie zagranicznej GRU funkcjonował za czasów radzieckich całkowicie poza sferą publiczną. O tym, że instytucja taka w ogóle istnieje, zaczęto otwarcie mówić dopiero za czasów gorbaczowowskiej pierestrojki w drugiej połowie lat 80. GRU przetrwał też rozpad ZSRR bez większych wstrząsów organizacyjnych, natomiast KGB podzielono w 1991 roku już w ramach Federacji Rosyjskiej na Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) i Służbę Wywiadu Zagranicznego (SWR).

« 1 »

Zobacz także

 • Anna Panna
  04.01.2016 20:35
  "Rozpad ZSRR":

  a) "GRU przetrwał bez większych wstrząsów organizacyjnych"

  b) "KGB podzielono już w ramach Federacji Rosyjskiej na FSB i SWR.

  Jakieś uwagi?
  doceń 3
 • tixx
  05.01.2016 10:46
  W GRU "nagła śmierć" oznacza, że tow. Siergun wyszedł poza "Akwarium". Suworow zfabularyzował istniejące tam zasady w książce pod właśnie takim tytułem. Zresztą polecam tą i pozostałe jego książki. Po ich lekturze ta wiadomość brzmi zupełnie inaczej......
  doceń 2
 • laik
  05.01.2016 16:16
  A ja myślę, że Wołodia coś szykuje i robi czystki. Stara stalinowska metoda.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama