Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Niech Pan Bóg ich osądzi

Myślałem wtedy, że religia to opium dla ludu – powiedział biskupowi Bambarén przywódca Świetlistego Szlaku Abimael Guzmán, który wydał rozkaz zabicia dwóch polskich franciszkanów.

Guzmán odsiadywał już wówczas karę dożywocia za zbrodnie dokonane przez morderców z założonej przez niego lewackiej organizacji, która przez lata terroryzowała Peru. Terrorysta, któremu wcześniej biskup dał Biblię, poprosił go o rozmowę na osobności. O czym rozmawiali? Dowiemy się, oglądając najnowszy dokument Krzysztofa Tadeja pt. „Życia nie można zmarnować”.

Ten znakomity, wstrząsający film dokumentalny zobaczymy w telewizyjnej Jedynce dziś, czyli w przeddzień beatyfikacji obu franciszkanów - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.  I, co ważne, w  najlepszym czasie antenowym - o godz. 20.25. W przypadku filmów dokumentalnych, tym bardziej o tematyce religijne, to wyjątek.  

Z opowieści członków najbliższej rodziny męczennikach, ich kolegów i współbraci, wyłania się niezwykły portret ludzi oddanych Bogu i przejętych chęcią niesienia wiary w odległe, czasem niebezpieczne rejony świata. Bo przecież obaj wiedzieli, na co się narażają, wyjeżdżając do peruwiańskiej wioski.  

O ostatnich chwilach obu męczenników opowiada s. Berta Hernandez, która była świadkiem rozmów zakonników z terrorystami w samochodzie, gdy ich porwano. Jednak szczególne wrażenie wywierają wypowiedzi sióstr, braci i matek przyszłych błogosławionych.

- Klękaliśmy razem do modlitwy -  mówi o latach dzieciństwa siostra o. Michała Tomaszka.

- Niech Pan Bóg ich osądzi - to słowa matki o. Zbigniewa Strzałkowskiego o mordercach, do których nie czuje nienawiści.

Mordercy, zresztą, do dzisiaj nie zostali ujęci. Czy - podobnie jak ich przywódca - żałują swego czynu?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza