Nowy numer 44/2020 Archiwum

Najbardziej wpływowa Kobieta na świecie

Tak uznało amerykańskie czasopismo "National Geographic" i Matkę Bożą umieściło na okładce.

Według amerykańskiego czasopisma „National Geographic”, najbardziej wpływową kobietą na świecie jest Matka Jezusa. Z tego powodu na grudniowej okładce tego najpopularniejszego na świcie czasopisma zajmującego się geografią, przyrodą i historią został umieszczony wizerunek Maryi.

Jak podkreśla Maureen Orth, autorka tytułowego artykułu, „modlitwa za wstawiennictwem Maryi jest fenomenem globalnym”, który dotyczy tak starszych, jak młodych. Artykuł przypomina historię Maryi zawartą w Ewangeliach, a także późniejsze nauczanie Kościoła na jej temat, w tym decyzję Soboru w Efezie z 431 r. o tym, by ją nazywać Bogarodzicą. Amerykańskie czasopismo przypomina historię przedstawiania Maryi w sztuce oraz najważniejsze objawienia maryjne, w tym te nieuznane oficjalnie przez Kościół, jak np. Medjugorje. „National Geographic” podaje, że spośród 2000 odnotowanych objawień Watykan uznał jedynie 16.

Profesor Amy-Jill Levine z Uniwersytetu Vanderbilt, zajmująca się studiami nad judaizmem, twierdzi, że „tak, jak Jezus jest idealnym mężczyzną, tak Maryja jest ideałem kobiety”. „Maria jest najczystszą i najcnotliwszą kobietą we wszechświecie” - zapewnia Bakr Zaki Awad, dziekan Wydziału Teologii Uniwersytetu Al Azhar w Kairze, w tej części artykułu, która zajmuje się wypowiedziami Koranu o Matce Jezusa i jej znaczeniu w muzułmańskiej pobożności.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama