Nowy numer 42/2020 Archiwum

Ostatnie sondaże, a PiS niezmiennie górą

36 proc. osób deklarujących udział w wyborach w niedzielę zamierza oddać głos na PiS; 25 proc. na PO - wynika z sondażu CBOS. Do Sejmu weszłyby także: Kukiz'15 z poparciem 6 proc. wyborców, Nowoczesna Ryszarda Petru - 5 proc. i PSL z poparciem 5 proc.

CBOS zapytał ankietowanych, na kandydata którego komitetu wyborczego zamierzają głosować w wyborach do Sejmu 25 października.

Notowania PiS w porównaniu do badania z pierwszej połowy października wzrosły o 2 pkt proc. z 34 proc. do 36 proc. PO spadły o 2 pkt. proc. z 27 proc. do 25. 2 pkt proc. w sondażu stracił także Kukiz'15 (spadek z 8 proc. do 6). Taką samą stratę CBOS odnotował w przypadku Nowoczesnej Ryszarda Petru (spadek z 7 proc. do 5). O 1 pkt proc. wzrosły natomiast notowania PSL (z 4 proc. do 5 proc.)

Z odpowiedzi udzielnych CBOS wynika, że progu wyborczego nie przekroczyłyby: Zjednoczona Lewica - 6 proc. (jako koalicja partii ten komitet wyborczy musi przekroczyć 8 proc. próg)- notowania bez zamian, KORWiN - 4 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), Partia Razem - mniej niż 1 proc. (w poprzednim notowaniu popierał ją 1 proc. badanych).

Odpowiedzi: "trudno powiedzieć" udzieliło: 11 proc. ankietowanych (to więcej o 2 pkt proc. w porównaniu do badania w pierwszej połowie października).

CBOS przedstawił także wyniki przy pominięciu odpowiedzi niezdecydowanych wyborców (lub przy założeniu, że ich głosy rozłożą się proporcjonalnie między wszystkie komitety).

Z tak przedstawionych danych wynika, że na PiS chce głosować 40,5 proc. ankietowanych; PO - 28,4 proc.; na Kukiz'15 - 7,2 proc. ex aequo ze Zjednoczoną Lewicą - 7,2 proc. Nowoczesną Ryszarda Petru poparło 6,1 proc., PSL - 5,6 proc., a partię KORWiN - 3,9 proc. Poparcie poniżej 1 proc. uzyskała Partia Razem.

Chęć udziału w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało aż 68 proc. uprawnionych do głosowania (to wzrost o 6 pkt proc. w porównaniu do badania w pierwszej połowie października) - podaje CBOS.

Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie Faktów TVN przez Millward Brown S.A. na Prawo i Sprawiedliwość chce zagłosować 32 proc. uprawnionych do udziału w wyborach. Poparcie dla PO deklaruje 20 proc. ankietowanych. Zjednoczona Lewica może liczyć na 9 procentowe poparcie, Nowoczesna Ryszarda Petru - 8 proc., Kukiz'15 i KORWiN po 6 proc., a PSL - na granicy progu wyborczego - 5 procent.

Z tego badania także wynika, że aż 11 procent uprawnionych wciąż nie wie, komu oddać swój głos.

Również Wiadomości TVP podały dziś wyniki sondażu przeprowadzonego na ich zlecenie przez pracownię Ipsos.Tu przewaga PiS jest jeszcze bardziej zdecydowana. Z sondażu wynika, że aż 38,3 proc. ankietowanych chciałoby głosować na partię Jarosława Kaczyńskiego. PO mogłaby liczyć na 22,1 proc. głosów, a Kukiz'15 - 12,5 proc. Zjednoczona Lewica mogłaby uzyskać poparcie rzędu 8,1 proc, a Nowoczesna i PSL po około 6,5 proc.

Przeczytaj także

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama